Pětičlenný gang vyráběl tvrdou drogu v Praze-Dejvicích minimálně od začátku loňského roku. Hlavou organizované skupiny byl podle soudu Antonín Kadlec. Ten také heroin vyráběl. Soud ho poslal do vězení na pět let.

Jeho žena Irena dostala čtyřletý trest. Daniela Černá, která léky nakupovala, odešla od soudu s trestem na tři a půl roku. Jana Křížková, která spolu s Kadlecovou připravovala falešné recepty, dostala tři roky. Jan Plíšek, jenž poskytl pro výrobu drog byt, si má odsedět dva a půl roku. Nejmírnější dvouletý trest dostal Jiří Misera, který ale nebyl součástí skupiny. Do vězení ho soud poslal kvůli jeho trestní minulosti.

„Tím, jak měli obžalovaní rozdělené úkoly, šlo jednoznačně o organizovanou skupinu. Podle názoru soud je prokázaná trestná činnost jen špičkou ledovce, protože drogy vyráběli mnohem delší dobu,“ konstatoval předseda senátu Vladimír Sova.

Všichni obžalovaní včetně státního zástupce si nechali lhůtu na případná odvolání. Případem se tak s největší pravděpodobností ještě bude zabývat Krajský soud v Brně.

Den zdraví je v Nemocnici Jihlava již tradiční akcí.
Den zdraví v jihlavské nemocnici přilákal hlavně zájemce o očkování

Čtyři z obžalovaných nakonec přiznali vinu a díky tomu dostali i menší tresty. Soud navíc musel některé ze skutků z obžaloby vypustit. Kromě trestu musí všichni kromě Misery zaplatit lékárnám způsobenou škodu. Jde o zhruba čtyřicet prodejen po celé republice.

Případem se zabývali jihlavští kriminalisté, přestože skupina heroin vařila pouze v Praze. Důvodem bylo oznámení lékárníků z Jihlavska, že u nich někdo předložil falešné recepty mimo jiné na silný opiát Vandal retard. Ze zjištěného množství léků mohla skupina vyrobit minimálně 230 gramů heroinu. Obžalovaní se hájili tím, že drogu používali především pro vlastní potřebu.

„Byli nezaměstnaní a museli z něčeho žít, a kde jinde by brali peníze. Byl to obchod s lidským neštěstím, tragédií a smrtí,“ konstatoval soudce Sova. Podle soudu je neodradil ani fakt, že v bytě, kde drogu vařili, zemřel člověk.