V právní moci jsou i tresty, které oba lékaři dostali loni 27. listopadu u Okresního soudu v Jihlavě.
Někdejší zástupkyně primáře oddělení Hana Bartošová dostala trest šestnáct měsíců, podmíněně odložený na zkušební dobu jednoho roku, a osmnáct měsíců nesmí jako lékařka dohlížet na neatestované lékaře.
Pavel Vlachý dostal trest na deset měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu jednoho roku. Vlachý dostal mírnější trest, protože byl tehdy ještě lékař školenec, na jehož práci měla Bartošová dohlížet. Pavel Vlachý se tehdy na místě odvolal, lékařka si nechala čas na rozmyšlenou.
Hana Bartošová nakonec trest přijala a odvolání nepodala. Její trest nabyl právní moci loni na Silvestra.
Pavel Vlachý se odvolal, protože svou vinu od začátku odmítal. Na začátku února ale Krajský soud v Brně jeho odvolání nakonec zamítl.
„Soud první instance podle názoru odvolacího soudu rozhodl po právní i skutkové stránce správně. Lékař zanedbal péči o pacienta, protože na něj dostatečně nedohlížel, přestože byl jeho zdravotní stav velmi vážný," uvedla důvody zamítnutí odvolání mluvčí krajského soudu Simona Tesařová. Stěžejním důkazem pak byl revizní znalecký posudek, v němž znalec konstatoval, že lékaři jednoznačně zanedbali péči a nepostupovali správně při léčbě malého pacienta.
Roční Matěj zemřel na dehydrataci organismu poté, co byl v nemocnici před čtyřmi lety hospitalizován s rotavirovou infekcí. Příčinou smrti byl otok mozku způsobený nedostatečným přísunem tekutin.
Vše začalo v květnu roku 2012 na dovolené v Maďarsku, kde začal mít Matěj zdravotní problémy. Jeho matka se tehdy rozhodla vrátit domů a dát svého syna do nemocnice. V Jihlavě jej vyšetřili. Chlapec byl hospitalizován na standardním dětském oddělení s podezřením na rotavirovou infekci, kde následně zemřel. Podle znalců měl chlapeček co nejdřív dostat tekutiny a měl být umístěn na jednotku intenzivní péče. Ani jedno se nestalo. Lékaři se u soudu hájili tím, že průběh infekce byl nezvykle rychlý a zákeřný, s nímž se za svou praxi nesetkali, a není jisté, že by chlapeček přežil, i kdyby dostal dostatečné množství tekutin.
„Je mi velice líto této nešťastné události. Jsem si vědoma, že je to obrovská tragédie pro rodinu, ale také velké ponaučení pro nás. Stav chlapečka byl podle hlášení až do poslední chvíle dobrý a stabilizovaný," hájila se u soudu Hana Bartošová. Ta už nyní funkci zástupkyně primáře nezastává.
Rodina je ale od samého počátku nešťastného případu přesvědčena o vině doktorů. Lékařka se podle nich snažila chlapci zavést kanylu, ale nepovedlo se jí to. Dítě mělo podle matky celou noc průjem a zvracelo, přesto se na ně lékaři nepřišli za celou noc podívat. Při ranní vizitě už byl chlapec podle matky slabý, promodralý a oči měl v sloup. O něco později pak zemřel.