Podle soudu se Orlové podařilo oklamat lékaře v Opavě, když tvrdila, že bere léky, ale nebyla to pravda. Žena je podle soudu nebezpečná, protože má tendenci řešit své psychické problémy agresivně.

Dnešní rozhodnutí není pravomocné. Orlová si nechala čas na rozmyšlenou, zda se odvolá.

Podle soudce je tento případ podnětem i pro politiky, aby byla přijata přísnější pravidla kontroly podobně duševně nemocných pacientů. Především jde o kontroly v podobě testovacích odběrů krve, aby se zjistilo, zda dotyční lidé berou předepsané léky.

Chtěla se nechat zastřelit

Orlová dnes s pláčem soudu potvrdila, že se při svém útoku ve škole chtěla nechat zastřelit policií. Vypověděla také, že si školu předem vyhlédla na internetu a že si na webu opatřila i repliku bajonetu, s níž útočila.

Dále potom vypověděla, že noc před útokem strávila v jednom ze žďárských hotelů. Večer se prý pouze "dívala do zdi" a poslouchala hudbu. Psychicky nemocná žena dále řekla, že ji v den útoku "někdo ovládal přes nějaký přístroj".

Přímo k usmrcení Petra Vejvody se Orlová nechtěla vyjadřovat. Po celou dobu své výpovědi plakala, v soudní síni byli kvůli jejímu špatnému psychickému stavu přítomni i dva zdravotníci.

Nedostatečná kontrola

Znalkyně uvedla, že případ žďárské vraždy ukázal na nedostatečnou kontrolu podobně nemocných lidí. Měla by se jim například pravidelně odebírat krev, aby se zjistilo, zda berou předepsané léky. Orlová užívání léků zanedbávala.

Orlová na dotaz soudu, proč nespáchala sebevraždu v ústraní, řekla, že chtěla mediální i veřejnou pozornost, aby upozornila "na aparát, který ohrožuje ji i celý svět".