Soud s náměstkem jihlavského primátora Petrem Pospíchalem (ČSSD), který vrátil do Jihlavy odvolací Krajský soud v Brně, v pondělí po výslechu několika svědků soudkyně Dagmar Koutníková Trnková odročila na neurčito. Petr Pospíchal dostal loni v říjnu u Okresního soudu v Jihlavě desetiměsíční podmíněný trest za křivé obvinění vedení jihlavské psychiatrické léčebny ze špatného hospodaření. Krajský soud ho však letos na začátku roku v odvolacím řízení zrušil.

Petr Pospíchal, jenž byl před nástupem do funkce na jihlavské radnici technickým náměstkem léčebny, rozeslal podle okresního soudu na různé instituce dopisy s tvrzením mimo jiné o špatném zadávání veřejných zakázek, uzavírání smluv na dodávky služeb a vybavení nového pavilonu bez výběrového řízení. „Dopisy podepsal jménem jednoho z pracovníků vedení nemocnice a odeslal je na Ministerstvo zdravotnictví, Nejvyšší kontrolní úřad, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a další instituce," zmínil již dříve státní zástupce Ivo Novák. Pospíchal ale popírá, že dopis psal.

Podle krajského soudu byl Pospíchal usvědčen na základě nepřímých důkazů. „Přímé důkazy chybí a nepřímých není dost na to, aby přesvědčivě prokázaly obžalobu," řekla k tomu soudkyně odvolacího soudu Halina Černá. Jihlavský soud tak musí doplnit dokazování a znovu zhodnotit všechny podklady. Teprve pak může vynést ve věci nový rozsudek.

Před soudem v pondělí vypovídalo několik svědků, mimo jiné i ředitelka dnešní Psychiatrické nemocnice v Jihlavě Zdeňka Drlíková. Jeden ze svědků se nedostavil. Pospíchalův obhájce navíc požaduje zpracování dalších důkazních materiálů.

V dopise se uvádí, že léčebna špatně hospodaří, za což prý nesou odpovědnost ředitelka a její náměstkyně. Ročně údajně léčebna (dnes nemocnice) vyplatí bez výběrového řízení 840 000 korun za správu počítačového softwaru, aniž údajně tato služba byla poskytnuta. Dopis také informuje o tom, že každý rok léčebna bez výběrového řízení hradí 720 000 korun za právní služby. Informuje také o tom, že zrekonstruovaný pavilon číslo tři byl zařízen nábytkem za devět milionů korun, aniž se opět konalo výběrové řízení.

Pospíchal od počátku stíhání obvinění zcela odmítá. „Od začátku se s advokátem snažíme přesvědčit soud o mé nevině. Prozatímním výsledkem je to, že mě celá kauza stála tři a půl roku života, náklady na advokáta a možnost kandidovat v komunálních volbách. Nicméně jsem aspoň poznal lidi kolem sebe. A jsem v této souvislosti velmi příjemně překvapen," vyjádřil se pro Deník v červnu letošního roku Petr Pospíchal.

Kauza se řešila i na jihlavské radnici, někteří zastupitelé požadovali Pospíchalovu rezignaci. Ten to odmítl s tím, že o jeho dalším působení na magistrátu rozhodne konečný verdikt soudu, tedy prokázání viny, nebo neviny.

JAROSLAV BUČEK (ČTK), ZUZANA MUSILOVÁ