„Všechna odvolání byla zamítnuta. Rozhodnutí okresního soudu je tak pravomocné,“ konstatovala mluvčí brněnského soudu Klára Belkovová. Poškození z SVJ byli se svými nároky v plném rozsahu odkázání na řízení ve věcech občanskoprávních.

David Vrba (předseda výboru), Petr Vojáček (místopředseda) dostali pravomocně trest na jeden rok s podmínkou na dva roky, Ladislava Nováková (členka) trest šest měsíců s podmínkou na dva roky.

Podle soudu si trojice sobě a svým příbuzným vyplácela nepřiměřeně vysoké odměny, zařídili nevýhodný pronájem kanceláře, uzavřeli smlouvu s právní kanceláří, které vyplatili za neprokázané služby přes 470 tisíc korun.

Na podzim 2014 pak svolali jednání SVJ mimo dům v Husově ulici do zcela jiné obce, kde si schválili další mimořádné odměny, příspěvky a úvěry dosahující statisícových částek.

Tyto odměny podle obžaloby neodpovídaly finančním možnostem a potřebám SVJ. K vyplacení naposledy schválených peněz nakonec nedošlo, protože na bankovním účtu SVJ nebyl dostatek financí.

Poškozené společenství před soudy zastupoval jihlavský právní zástupce Milan Zápotočný. Podle něj není zatím jasné, jaké právní kroky, pokud vůbec nějaké, budou následovat.

„O tom, zda bude spor pokračovat v občanskoprávním řízení, musí rozhodnout členové společenství, nejlépe prostřednictvím hlasování. Věřím, že se rozhodnou racionálně,“ okomentoval aktuální situaci Zápotočný. Hlasování by se mělo uskutečnit až poté, co právní zástupce členy SVJ seznámí s písemným odůvodněním odvolacího soudu.

Kauza se táhla několik let. Trojice byla původně obviněna z trestného činu podvodu. Všichni vinu odmítali. První verdikt u OS v Jihlavě padl už 3. června 2019. Soud tehdy dospěl k názoru, že nejde o trestné činy a všechny tři obviněné zprostil viny. Jenže státní zástupce se odvolal. Krajský soud v Brně nakonec rozsudek zrušil a vrátil do Jihlavy k novému projednání.

Ten na začátku týdne podle pokynů odvolacího soudu konstatoval, že nejde o podvod, ale o porušení povinností při správě cizího majetku a trojici na rozdíl od prvního rozsudku uznal vinnými, a to z větší části podané obžaloby. Odvolací soud verdikt potvrdil. Odsouzení se ještě mohou bránit prostřednictvím dovolání k Nejvyššímu soudu, což je ale mimořádný opravný prostředek, který nemá odkladný účinek na rozhodnutí krajského soudu.