Bývalý jihlavský hokejista Ivan Padělek a dva sportovní lékaři, Michal Kašpar z Brna a Ladislav Čepera z Jihlavy, si v pondělí u Okresního soudu v Jihlavě vyslechli v pořadí již druhý verdikt. I tentokrát byl odsuzující. Za pojistné podvody dostali podmíněné tresty.

K jejich překvapení jim ale soudkyně oproti původnímu rozsudku o rok zpřísnila délku zkušební doby. Obhájci, obžalovaní i samotný státní zástupce tím byli zaskočeni. Podle nich soudkyně udělala chybu, kterou zřejmě bude muset napravit až odvolací soud.

Padělek, Kašpar a Čepera byli poprvé odsouzeni už loni v dubnu. Ivan Padělek byl odsouzen ke třem letům podmíněně odloženým na zkušební dobu čtyř let. Čepera a Kašpar odešli s dvouletým trestem podmíněně odloženým na dva roky. Všichni tři se tehdy odvolali.

Důležitou okolností v tomto případu je, že státní zástupce Kamil Špelda se tehdy odvolání vzdal. Krajský soud v Brně nakonec případ vrátil do Jihlavy k novému projednání a doplnění dokazování. To se odehrálo minulý týden a v pondělí byl vyhlášen rozsudek.

Delší zkušební doba

Všichni tři dostali tytéž tresty, ale délku zkušební doby jim soudkyně Dagmar Koutníková Trnková každému prodloužila o jeden rok. Padělkovi na pět let a lékařům na tři roky. Jenže zpřísnění trestu podle zákona není možné, pokud se žalobce vzdá práva odvolání, což se stalo. Jeden z obhájců na tento kuriózní rozpor upozornil soudkyni ještě během její řeči, když v odůvodnění tvrdila, že tresty zůstaly všem obžalovaným stejné. „Tresty zůstaly stejné, jiná je zkušební doba. Důvody budou uvedeny v písemném vyhotovení rozsudku," vysvětlila soudkyně Dagmar Koutníková Trnková.

Obhájkyně Michala Kašpara označila vyhlášení rozsudku za zmatečné a dodala, že se s něčím podobným ještě nesetkala, proto ani neví, jak na to má reagovat. „Zřejmě jde o administrativní omyl. Je to výjimečná situace, kterou bude muset napravit až odvolací soud," řekl státní zástupce Kamil Špelda, který potvrdil, že se loni v dubnu vzdal odvolání, proto by tresty neměly být přísnější.

Případ tak znovu míří ke krajskému soudu do Brna. Proti pondělnímu verdiktu se na místě odvolal Ladislav Čepera. Padělek, Kašpar i státní zástupce si nechali lhůtu na rozmyšlenou.

Lékaři se obešli bez dokumentace

Pojistný podvod dle soudu spočíval v tom, že Padělek jako pojišťovací agent společnosti Akropol v roce 2009 uzavřel nejméně čtyřicet pojistných smluv v Jihlavě i na jiných místech republiky. Jejich součástí byl i formulář o zdravotním stavu klientů. Zdravotní prohlídky a vyplnění dokumentu měli na starost Čepera a Kašpar.

Ti si měli vyžádat zdravotní dokumentaci klientů od jejich ošetřujících lékařů, což neudělali, a neměli tak komplexní informace o stavu klientů. To ale bylo podmínkou pro uzavření pojistné smlouvy. Některé klienty navíc podle žaloby ani osobně neviděli. „Motivem bylo získat provize za uzavřené smlouvy. Pokud by byly údaje o zdravotním stavu klientů pravdivé, k uzavření smluv by nedošlo," vysvětlila soudkyně.

Lékaři do formuláře o zdravotní stavu klientů uváděli, že je jejich zdravotní stav v pořádku. Podle soudu to však nebyla pravda, protože někteří z nich vypověděli, že v minulosti utrpěli úrazy či mají za sebou operace. „Prohlídku může udělat jakýkoli lékař, ale musí k tomu mít zdravotní dokumentaci dotyčného klienta. Pokud ji nemá, musí to uvést do formuláře pro pojišťovnu," podotkla soudkyně.

Ladislav Čepera ze třiadvaceti klientů nikdy neviděl a osobně neprohlédl jedenáct a Michal Kašpar ze sedmnácti čtyři klienty.

Podle pondělního zatím nepravomocného rozsudku musí Ivan Padělek uhradit jedné z pojišťoven škodu 1,4 milionu korun. Druhá pojišťovna byla odkázána na civilní řízení. Kromě toho vyměřil soud Padělkovi dvousettisícový peněžitý trest. Pokud částku nezaplatí do určité doby, může skončit na tři měsíce ve vězení. Navíc musí být během zkušební doby pod dohledem probačních úředníků a šest let nesmí podnikat v pojišťovnictví.

U jihlavského soudu je v běhu ještě jedna kauza, v níž jako obžalovaný figuruje kromě Ivana Padělka mladšího i jeho otec a další tři bývalí finanční poradci společnosti Akropol Lukáš Klapka, Daniel Zápotočný a František Pavelec. Obviněni jsou z toho, že ve smlouvách uzavřených v letech 2008 až 2009 neuvedli u klientů, zda mají, či nemají uzavřenou pojistnou smlouvu ještě u jiné pojišťovny.