Plyne to z průběhu dalšího jednání, ke kterému došlo po víc jak půlroční pauze v úterý u třebíčského soudu. Obě strany sporu totiž v mezidobí nezahálely a postupně si vyjasnily svá stanoviska.

O co ve sporu jde? Přes Venhodovy pozemky, patřící k borovinskému zámečku, zahrádkáři dlouhé roky jezdí na své zahrady po jediné sjízdné přístupové cestě. Nyní mají na dosah dohodu, že k cestě vznikne taky regulérní nájemní smlouva na dobu určitou, která jim nezpochybnitelně zaručí přístup na jejich parcely. Zatím taková dohoda chyběla. Smlouva má být platná do doby, než bude dostavěná a průjezdná nová přístupová trasa na jiném místě - kudy zatím vede stezka pro chodce.

„Soudíme se proto, že pan Venhoda v minulosti svou nemovitost prodával a my se báli, že s novým majitelem přijde i zákaz jezdit na naše zahrady přes pozemky, které patří k zámečku,“ shodují se zahrádkáři s tím, že mají zájem se slušně domluvit, protože Venhodu respektují. Aktuálně zámeček v prodeji není.

Udělat cestu jinde navrhl v průběhu soudního řízení právě Aleš Venhoda. Zahrádkáři k tomu nejdřív měli řadu výhrad, obě strany se nakonec na této variantě shodují jako na nejlepším řešení celé situace.

„Nová cesta by mohla být hotová - tipuji - do roka,“ odhadl Venhodův právní zástupce Jakub Žiška s tím, že je nejen hotový projekt, ale probíhá také stavební řízení a stanoviska jednotlivých úřadů, které se k tomu vyjadřují, jsou kladná.

Než bude nová cesta hotová, zahrádkáři jsou ochotní Venhodovi podle navržené nájemní smlouvy zaplatit roční nájem 12 tisíc korun za zmíněnou původní trasu přes pozemky u zámečku. To je částka, na niž se složí majitelé všech 17 zahrad, kterých se to dotýká.

A zároveň zahrádkáři předběžně souhlasí, že Venhodovi přispějí na vybudování nové cesty jednorázově společně částkou 150 tisíc korun.

Pokud ještě nedojde k nějakému zvratu, soudce Radim Kostík tuto variantu smíru potvrdí v lednu příštího roku. Do té doby obě strany sporu mimo soudní budovu doladí poslední detaily znění závěrečné dohody.