„Lidé mají několik možností, jak oznámení učinit. Mohou to říci mně, zavolat na policejní linku 158 nebo vhodit lístek se vzkazem do poštovní schránky úřadu," oznámila starostka Hana Žáková.

Dvaasedmdesátiletý muž a jeho o tři roky mladší družka byli nalezeni v neděli kolem půl čtvrté odpoledne ubodáni ve svém domku. Objevila je vnučka zavražděného muže. Šéf krajských kriminalistů Pavel Kubiš ve středu potvrdil, že šlo o dvojnásobnou vraždu.

Pachateli či pachatelům hrozí za vraždu dvou lidí patnáct až dvacet let vězení, případně doživotní trest odnětí svobody. Pavel Kubiš navíc upozornil, že šlo o brutální čin. Podle informací Deníku měl minimálně muž podříznuté hrdlo.

„Škoda, že v takových případech neexistuje trest smrti. Měli by jim udělat to, co udělali těm chudákům," míní jedna z místních žen v Koněšíně.

Kriminalisté však vraha či vrahy zatím neznají. Navíc mohou mít před detektivy náskok až dvacet hodin od spáchání činu. Kriminalisté podle výsledků pitvy už zhruba vědí, v kolik hodin k činu došlo. Další informace, ale odmítají z taktických důvodů zveřejnit.

„Až do dopadení pachatele či pachatelů nebudeme podávat další informace," řekla včera policejní mluvčí Jana Kroutilová. Detektivové chtějí mít klid na práci. Lidé v Koněšíně jsou ale čím dál nervóznější, protože netuší, kdo může mít čin na svědomí.

Vrah útočil v noci

Na základě doposud známých faktů se Deník pokusil o částečnou rekonstrukci případu. Zavražděného důchodce viděli sousedé živého naposledy v sobotu kolem sedmé hodiny večer. Jenže druhý den v neděli kolem půl čtvrté odpoledne našla vnučka svého dědu a jeho družku bez známek života v zadní místnosti domku.

Její přítel okamžitě sedl do auta, a jel na nedaleké hřiště, kde se konal dětský den a o pomoc požádal hasiče. Ti s ním do domku okamžitě vyjeli. Na místě už byli policisté a těsně po hasičích přijela i záchranná služba. Jenže zachraňovat život už nebylo komu. Jak muž, tak žena leželi na zemi a na tělech měli mnoho bodných ran. Muž ležel na zádech v košili a teplácích. Kolem bylo spousta zaschlé krve. V domě pobíhal psík. Slepice, které pouštěli podle sousedů každý den v pět hodin ráno, byly stále zavřené. K činu tak mohlo dojít mezi sobotní osmou hodinou večerní a nedělní pátou ráno.

Záhadou zatím zůstává, jak se vrah či vrazi nepozorovaně dostal do domu a zase z něj po brutálním činu odešel, aniž by svou přítomností a hlukem na sebe upozornil. Využil tmy, toho, že to neměl do úkrytu daleko nebo měl štěstí, že jej nikdo neviděl?

Nikdo nic neviděl

Slunce zapadalo v sobotu po deváté hodině večer, v neděli vyšlo už před pátou. Domek je předposledním na konci ulice i obce, kolem něj vede rušná cesta k Dalešické přehradě.

Sousedé tvrdí, že si ničeho ani nikoho podezřelého nevšimli. Do domu se lze dostat i zadním vchodem přes zahrádku. Podle vnučky to musel udělat někdo, kdo dům a okolí dobře znal. Možná dobře znal i své oběti.

Kriminalisté zatím nevyloučili ani loupežný motiv, přestože se podle příbuzných údajně z domu nic neztratilo. V sobotu večer se navíc hrál ostře sledovaný fotbalový zápas Česka proti Polsku. Utkání končilo krátce po půl jedenácté večer. I této okolnosti mohl pachatel využít.

Čtěte také: http://jihlavsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/policie-potvrdila-dvojnasobnou-vrazdu-v-konesine-20120620.html