Poškození klienti, kterým podnikatel Jan Hodinka jako majitel firmy Garant Company Building slíbil postavit dřevěné sruby za několik milionů korun, mají stále šanci, že své peníze dostanou zpět.

Jihlavský státní zástupce Kamil Špelda totiž uspěl s odvoláním proti rozsudku z loňského května, kdy byl Jan Hodinka obžaloby zproštěn. Podnikatel proto musí znovu před soud a za podvod mu i nadále hrozí až osm let vězení. „Rozsudek okresního soudu byl předčasný. Při hodnocení důkazů se nedostatečně vypořádal s jejich hodnocením, které bylo provedeno ve prospěch, ale i neprospěch obžalovaného," zdůvodnila vrácení kauzy okresnímu soudu Libuše Gloserová z krajské pobočky brněnského soudu v Jihlavě.

Odvolací soud o vrácení případu rozhodl v neveřejném zasedání loni 31. října. A proč se jednání soudu konalo za zavřenými dveřmi bez účasti veřejnosti?

Odvolací soud může k tomuto postupu sáhnout, pokud je jednoznačně přesvědčený o tom, že soud I. stupně nepostupoval správně a nařízení veřejného zasedání by bylo proto zbytečné. „Rozhodnutí soudu zprostit podnikatele obžaloby jsem od začátku považoval za nesprávné a nespravedlivé," řekl Deníku žalobce Kamil Špelda.

Obnovení procesu uvítali s nadějí i poškození klienti. „Jsem přesvědčen, že se podnikatel Hodinka dopustil úmyslného podvodu. V tom mě utvrzuje nejen má osobní zkušenost, ale i závěry policie a státního zastupitelství. Jediný, kdo si to zatím nemyslí, je, bohužel, pan soudce," řekl Deníku Vladimír Jelínek, který v případu vystupoval jako svědek jedné z poškozených.

Svitla naděje

Podvedení klienti po loňském rozsudku odcházeli ze soudní síně se slzami v očích. Soudce Zdeněk Chalupa je navíc odkázal s jejich nároky na občanskoprávní soud. Že by v takovém případě ještě někdy své peníze viděli, považoval tehdy za nepravděpodobné i státní zástupce. „Jiskra naděje zcela nezhasla. Nezbývá tedy než doufat a bojovat do poslední chvíle, dokud existuje nějaká šance," věří stále ve spravedlnost Vladimír Jelínek.

Jan Hodinka je obžalován z toho, že od pěti klientů před šesti lety vybral milionové zálohy na stavby srubů. Nikdo z nich se ale nového bydlení nikdy nedočkal. Hodinka navíc drtivou většinu peněz utratil pro vlastní potřebu či na jiné podnikání. Na začátku vždy vystupoval důvěryhodně a ochotně, jenže ve chvíli, kdy od lidí dostal zálohu, jeho aktivita ochabla a používal různé druhy výmluv.

Hodinka u soudu řekl, že se snažil závazkům dostát, ale měl problémy s dodavateli dřeva na stavbu srubů. Některým lidem tak pouze stačil postavit základové desky nebo dodat nekvalitní dřevo, které se nedalo použít.

Nikdy se také nenašlo účetnictví firmy Garant Company Building, kterou Hodinka v podstatě vytuneloval.

Zakládal stále nové firmy

Okresní soud v Jihlavě bude rozsáhlý případ znovu projednávat 18. února. Informaci o novém otevření případu dostali i poškození klienti.

Odvolací soud navrhuje, aby soud I. stupně vyslechl další svědky a vyžádal si výpisy z obchodního rejstříku firem Garant Company, Mixcolor a Solargate, které Jan Hodinka založil. Státní zástupce totiž upozorňuje na to, že Hodinka u soudu řekl, že byl problémy s dodavatelskými firmami ohledně srubů natolik otráven, že nechtěl dát podnikat. Jenže on zakládal další firmy.