Mladá žena se kvůli sebevražedným sklonům před několika měsíci ocitla v jihlavské psychiatrické nemocnici. Tam se poznala s jiným mladým pacientem, kterému se svěřila se svou láskou ke zbraním. Loni v létě ho pak studentka požádala, zda by jí přes internet sehnal dvě pistole. Za zbraně s tlumičem a nejasným počtem nábojů mu slíbila padesát tisíc korun. „Ze strany obžalované šlo o vážně míněný úmysl. Spolupacient jí slíbil, že pistole sežene, ale ve skutečnosti to nemyslel vážně. Chtěl být pouze s dívkou za dobře, nechtěl ji zklamat. S nabídkou souhlasil pouze proto, aby nenarušil jejich vzájemné přátelství,“ popsal jihlavský žalobce Ivo Novák.

David Kuřítko z Jihlavy (na archivním snímku).
Tuny masa pro Kostelecké uzeniny si měl řidič z Jihlavy nechávat pro sebe

Studentka u jihlavského soudu ve středu 22. března přiznala, že si zbraň chtěla pořídit. Na co ji měla mít, ale nevysvětlila. Případ prověřovali i kriminalisté z oddělení, které se zabývá nejzávažnějšími trestnými činy včetně vražd. Nakonec ale nezjistili, že by se studentka chystala někomu konkrétnímu člověku ublížit.

Dívka tak čelila obvinění z přečinu nedovoleného ozbrojování. Za to jí hrozily až dva roky vězení. „Je mi to líto. Pobyt v nemocnici mi prospívá. Už nemám myšlenky na zbraně, našla jsem si jiného miláčka – mobila,“ řekla soudu bezelstně studentka.

Jejím psychickým stavem se zabýval psychiatr z Pelhřimova Maxmilián Kašparů. Podle něj je dívka pro společnost nebezpečná a doporučil, aby jí soud nařídil ústavní psychiatrickou léčbu, nebo detenci. „Posuzovaná ve větší míře požívá alkohol i drogy. Závislost na těchto látkách si zatím nevypěstovala vzhledem ke svému nízkému věku,“ upozornil Kašparů. Do posudku ještě psychiatr Kašparů uvedl, že má dívka podprůměrnou inteligenci, miluje zbraně, satanismus a má sklony k sadomasochismu.

Ilustrační foto.
Bitka o vrátnici v Jipocaru ve Stříteži: útočník dostal u soudu pokutu

Vzhledem k tomu, že dívka u soudu projevila lítost, přiznala vinu a dosud nebyla soudně trestána, odešla od soudu s mírným výchovným trestem na pět měsíců s odkladem na zkušební dobu osmnácti měsíců. Kromě toho jí soud nařídil ústavní psychiatrickou léčbu. „Musím podotknout, že v žádném případě nejde o nějakou bagatelní trestnou činnost. Obžalovaná by si měla do budoucna dávat pozor na případné protiprávní jednání, jinak může skončit na pět měsíců ve vězení,“ uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně Dagmar Koutníková Trnková.

Rozhodnutí soudu je pravomocné. Všechny strany se vzdaly možnosti podat odvolání.