„Podnětu státního zástupce z Jihlavy nejvyšší státní zástupce vyhověl a na jeho základě podal dovolání v neprospěch obviněného. Podané dovolání se domáhá toho, aby obviněný byl uznán vinným přísnější právní kvalifikací, neboť máme za to, že obviněný útočil na poškozeného jakožto potenciálního svědka, s čímž zákon spojuje přísnější trestní sazbu,“ napsal Deníku Kryštof Zelený z Nejvyššího státního zastupitelství.

Obviněným, v jehož neprospěch bylo dovolání podáno je devětadvacetiletý recidivista z Jihlavy Ladislav Fučík. Ten řádil loni 1. března kolem půl čtvrté ráno v ulici Wolkerova v Jihlavě, kam se nechal Fučík a jeho přítelkyně taxíkem dovézt. Když Fučík z taxíku vystupoval, odmítl jízdu uhradit. Místo toho začal řidiči vulgárně nadávat. Řidič účtenku vytiskl a nesl ji obžalovanému. Zaplacení se nedočkal. Taxikář se snažil zavolat policii, ale Fučík mu telefon vytrhl a odhodil ho několik metrů stranou. Poté chytil poškozeného za vestu, shodil ho na zem a začal do něj mlátit pěstmi a kopanci mířenými na obličej.

Taxi. Ilustrační foto.
Dříve vloupačky, pak napadl taxikáře v Jihlavě kvůli stovce. Hrozí mu 4 roky

„Přestože poškozený na chvíli upadl do bezvědomí, obžalovaný ho stále napadl. Po chvíli toho sám nechal, a i s přítelkyní odešel do domu,“ popsal útok žalobce Ivo Novák, který podal dovolání kvůli rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který Fučíkovi snížil trest ze tří na jeden rok.

Přísnější tříletý trest mu dal jihlavský soud právě kvůli tomu, že Fučík taxikáře napadl nejen jako oběť, ale i jako potencionálního svědka trestného činu. Fučíkovi tak i nadále hrozí, že kvůli tomuto incidentu skončí ve vězení ne na rok, ale na tři.