Dívka se měla starat o rodinu, která Šustrovi za plavbu zaplatila. Jenže celá akce musela být nakonec předčasně ukončena. Šustr měl dívku sexuálně obtěžovat ještě před plavbou, na hotelu v Chorvatsku. Šustr za to dostal čtyři a půl roku vězení. Námořník se ale od začátku hájil, že jde o vykonstruované obvinění. Jenže rozsudek potvrdil i Krajský soud v Brně. Šustr si nakonec podal dovolání k Nejvyššímu soudu jako poslední možnost vše zvrátit ve svůj prospěch. Nyní částečně uspěl.

„Mohu potvrdit, že Nejvyšší soud rozsudek jihlavského soudu 23. listopadu zrušil a věc vrátil k novému projednání. Hlavní líčení zatím nebylo nařízeno,“ potvrdila pro Deník Markéta Táborská z trestní kanceláře jihlavského soudu.

Kdy se bude konat nové hlavní líčení, ale není jasné, stejně jako to, jestli se k němu vůbec Šustr dostaví. Ten je totiž již několik týdnů na útěku. Policie po něm musela vyhlásit celostátní pátrání.

Do vězení měl nastoupit loni v létě

Šustr měl už 18. srpna loňského roku nastoupit do vězení. Měl si začít odpykávat třicet měsíců. Jde o trest z roku 2013, který Šustr původně dostal jako podmíněný za to, že v roce 2011 ve třech případech vybral peníze na pronájem jachet v Chorvatsku pod hlavičkou firmy Jachty plachty, ale slíbené služby nezajistil. Kromě toho nezaplatil za autobusovou dopravu, a celkem způsobil škodu 501 tisíc korun. Navíc dostal čtyřletý zákaz podnikání v cestovním ruchu.

Trest na třicet měsíců mu tehdy soud podmíněně odložil na zkušební dobu čtyř let. Jenže loni v květnu mu soud musel trest přeměnit na nepodmíněný, protože sexuálního nátlaku vůči hostesce se měl dopustit ve zkušební době za podvod.

Šustr se měl tehdy dívce představit jako kapitán lodi jménem Zdeněk Marcel. Kromě honoráře dívce slíbil i jídlo a ubytování zdarma. Jenomže problémy začaly pro dívku hned první noc v chorvatském hotelu. Překvapilo ji, že nemá svůj vlastní pokoj, ale musela nocovat společně se Šustrem. Ten měl dívku proti její vůli sexuálně obtěžovat, což dívka opakovaně potvrdila i před soudem.

Po Zdeňku Šustrovi vyhlásila policie celostátní pátrání v úterý 19. září.

„Odsouzený si nepřebírá poštu a je nekontaktní. Proto jsme požádali policii o součinnost,“ sdělila Deníku Markéta Táborská.

Profil odsouzeného Šustra je stále aktivní v policejní databázi hledaných osob na internetových stránkách policie. Lze z něj vyčíst, že hledaný není ozbrojený ani nebezpečný. Má střední postavu, rovné hnědé vlasy a modré oči. Věk odpovídá jeho vzhledu. Informace o jeho pobytu mohou lidé hlásit na linku 158.