Okresní soud v Jihlavě ve čtvrtek zažil neobvyklý proces. Kvůli nebezpečnému pronásledování stanul na lavici obžalovaných pětašedesátiletý František Fiala, invalidní důchodce z Jihlavy.

Ten, přestože má obrovské problémy s pohybem a je nahluchlý, dostal podmínku za posílání desítek výhrůžných dopisů o třináct let mladšímu Michalu Radošovi z Plzně. Rozsudek není pravomocný, Fiala se na místě odvolal. „Tato kauza se vůbec neměla dostat před soud. Můj klient by nebyl schopný někomu objektivně ublížit, pouze píše dopisy, ale nikomu žádnou újmu nezpůsobil. Podle mého názoru jde maximálně o přestupek," poznamenal Fialův obhájce Jan Herout.

Fiala podle soudu od loňského prosince do letošního května poslal z Jihlavy a Brna Michalu Radošovi nejméně šestačtyřicet dopisů. V nich mu opakovaně vyhrožoval újmou na zdraví a psal mu, že s ním zatočí, zamete. V dopisech nechyběla ani pestrá škála nejrůznějších nadávek. „Poškozený mohl mít z těchto dopisů obavu o zdraví své i rodinných příslušníků," uvedl státní zástupce Kamil Špelda.

Podle obhájce je to ale nesmysl, protože zdravotní stav jeho klienta by mu nedovolil někomu ublížit. Soudce Zdeněk Chalupa ale nakonec Františka Fialu odsoudil na devět měsíců s podmínečným odkladem na osmnáct měsíců.

Kromě toho nesmí během podmínky Michalu Radošovi ani jeho rodině psát žádné další dopisy ani ho jinak kontaktovat. Jenže to zřejmě nebude pro Fialu jednoduché. Poslední dobou se nezabýval prakticky ničím jiným. Navíc byl za totéž už letos jednou pravomocně k podmínce odsouzen. Fiala si z toho nic nedělal a psal dál. Státní zástupce ve čtvrtek soudu předložil další balík dopisů, které Fiala muži z Plzně poslal v říjnu, a naznačil, že policisté připravují další obvinění.

Spor o dvanáct tun

A proč Fiala dopisy muži z Plzně posílá? Podle něj mu Michal Radoš před lety z bytu v Plzni, kde bydlel a musel z něj odejít, odvezl dvanáct tun jeho věcí. „Chtěl bych vědět, kde ty věci jsou," poznamenal u soudu Fiala.

Podle žalobce ale šlo o hromadu odpadu. Fiala od té doby Radošovi posílá výhružné dopisy. Na většinu z nich ani nelepí poštovní známky, obálky polepuje nejrůznějšími motivy včetně pornografických výstřižků. Pokud bude pokračovat, může skončit ve vězení. Sám soudce ho na to ve čtvrtek upozornil. „Klient chápe, že by kvůli tomu mohl jít i do vězení, ale vůbec si to vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nedovede představit. To prý raději spáchá sebevraždu," řekl Herout.

Fiala na přímou otázku, jestli bude dál posílat muži z Plzně dopisy, odpověděl: „Já se na něj vys.., jako na placatý kámen." Podle obhájce by to mohlo znamenat, že dál psát nebude.

František Fiala se k psaní dopisů u soudu přiznal, ale nikomu prý nevyhrožoval. O sobě tvrdil, že je blázen a trpí paranoidní schizofrenií. Podle soudních znalců je ale duševně zcela zdráv. Znalci si myslí, že Fiala v psaní dopisů nepřestane. Podle obhájce Herouta se mu klient svěřil s tím, že mu psaní dopisů pomáhá od bolesti.

Toaletní intermezzo

František Fiala také ve čtvrtek způsobil v soudní síni pozdvižení, když si během přelíčení vyndal na stůl tašku a z ní začal spontánně vytahovat toaletní papír, ručník a mýdlo. Přitom vydával zvířecí zvuky, chroptěl a teatrálně se chytal za hlavu.

Soudce Zdeněk Chalupa musel přerušit jednání, protože nebylo zřejmé, co má obžalovaný v úmyslu. Tomu činil každý přesun činil fyzické problémy. Na toaletu ale stihl dojít.

Když se po přerušeném soudním jednání pomalu vrátil na lavici obžalovaných, všem sdělil, že mu konečně po pěti dnech povolila zácpa. Chování Fialy, který podle znalců netrpí žádnou duševní poruchou a je si vědom toho, co dělá, hraničilo s pohrdáním soudem.

Navíc si užíval pozornosti médií. Když z toalety vcházel do soudní síně s ručníkem přes rameno, toaletním papírem a mýdlem v ruce, ochotně zapózoval fotografům i kamerám. Podobně se choval také v soudní síni. Jakmile zjistil, že ho natáčí kamera, chopil se berlí a na tváři se mu objevil spiklenecký úsměv.