Toho usmrtil nožem během opilecké potyčky v třebíčském baru Sandra o loňském Silvestru.

Teplý si trest odpyká v nejpřísnějším vězení se zvýšenou ostrahou. Rodině poškozeného musí navíc zaplatit dva a čtvrt milionu korun jako odškodné. Rodina požadovala přes sedm milionů korun. Kromě toho se také musí podrobit ambulantní protialkoholní léčbě. Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce se odvolání vzdal, obžalovaný a zmocněnkyně poškozených odvolání ještě zváží.

„Trest je poměrně přijatelný. Ještě zvážíme odvolání do výroku o vině," řekl po vynesení rozsudku obhájce Teplého Rostislav Kovář.

Z osudné noci si nic nepamatuje

Marek Teplý a Lukáš H. měli oba v krvi kolem 2,7 promile alkoholu. Teplý u soudu argumentoval tím, že si z osudného okamžiku nic nepamatuje, protože má opilecké okno. Znalci včera potvrdili, že byl ve stavu těžké opilosti. Hádka s největší pravděpodobností vznikla kvůli rozdílnému názoru na hudbu. Teplý mu řekl, že je magor, a Lukáš H. na to zareagoval fyzickým napadením.

„Oba dva na vzniklý konflikt zareagovali neadekvátně. Poškozený obžalovaného napadl jako první. To však nebyl důvod k tomu, aby to obžalovaný řešil bodnutím nožem," vysvětlil soudce Tomáš Kurfiřt.

Obhájce Teplého se snažil soud přesvědčit, že jeho klient nevraždil úmyslně, a v závěrečné řeči navrhl, aby čin překvalifikoval na těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. Soud dal nakonec za pravdu žalobci, který trval na tom, že Marek Teplý alias El Marón bodl soka úmyslně s cílem se mu pomstít za předchozí napadení. Soud si mohl na věc udělat jasný názor i díky tomu, že měl k dispozici videozáznam z baru, který celý incident zachytil.

„To, že je člověk ve stavu těžké opilosti, ještě neznamená, že si neuvědomuje, co se kolem něj děje a co dělá. I v tomto stavu si musel být obžalovaný vědom toho, že bodnutí do zad znamená ohrožení životně důležitých orgánů," řekl soudce.

Soudní lékař včera potvrdil, že Lukáš H. zemřel na vykrvácení, když mu ostří nože přeťalo břišní tepnu. Přestože lékaři byli na místě do tří minut, nedokázali už zraněnému muži pomoci.

Psychiatrička u Teplého neshledala žádnou duševní vadu. Pouze zmínila jeho závislost na alkoholu a doporučila ambulantní léčbu. Teplý před soudem řekl, že si ve vazbě uvědomil, že jeho největší problém je alkohol.

Marek Teplý se na veřejnosti prezentoval šokujícími texty plnými násilí, vražd a znásilňování. Podle něj to ale byla jen umělecká póza. Také znalci potvrdili, že jeho hudební tvorba neměla na vraždu v baru Sandra žádný vliv. Proto o tom ve své závěrečné řeči nemluvil ani státní zástupce. Ten mu spíše vyčítal nedostatečnou lítost toho, co udělal, a rodiny, kterou připravil o příbuzného.

Rodině poslal omluvný dopis

Teplý se před soudem rodině opakovaně omluvil a v lednu jí poslal i omluvný dopis. Soudce na závěr procesu řekl, že mu jeho lítost věřil až do doby, než začal Marek Teplý u soudu vysvětlovat, že na jeho hudební tvorbě není nic špatného a alkohol pijí všichni a jsou na něj reklamy v médiích.

Soudce Tomáš Kurfiřt poukázal také na to, že propagovat násilí a alkohol v jakékoliv formě je špatná věc.