David Vrba (předseda výboru), Petr Vojáček (místopředseda) a Ladislava Nováková (členka) dostali tentýž trest na jeden rok s podmínkou na dva roky.

Rozsudek zatím není pravomocný. Obžalovaní i státní zástupce si nechali čas na případné odvolání.

„Zda odvolání podám, se rozhodnu až po prostudování písemného vyhotovení rozsudku,“ konstatoval žalobce Jan Kadlec.

Trojici obžaloba vinila z toho, že si sobě a svým příbuzným vypláceli nepřiměřeně vysoké odměny, zařídili nevýhodný pronájem kanceláře, uzavřeli smlouvu s právní kanceláří, které vyplatili za neprokázané služby přes 470 tisíc korun.

Na podzim 2014 pak svolali jednání SVJ mimo dům v Husově ulici do zcela jiné obce, kde si schválili další mimořádné odměny, příspěvky a úvěry dosahující statisícových částek.

Tyto odměny podle obžaloby neodpovídaly finančním možnostem a potřebám SVJ. K vyplacení naposledy schválených peněz nakonec nedošlo, protože na bankovním účtu SVJ nebyl dostatek financí.

Trojice byla původně obviněna z trestného činu podvodu. Všichni vinu odmítali. První verdikt u OS v Jihlavě padl už 3. června 2019. Soud tehdy dospěl k názoru, že nejde o trestné činy a všechny tři obviněné zprostil viny. Jenže státní zástupce se odvolal. Krajský soud v Brně nakonec rozsudek zrušil a vrátil do Jihlavy k novému projednání.

Ten na začátku týdne podle pokynů odvolacího soudu konstatoval, že nejde o podvod, ale o porušení povinností při správě cizího majetku a trojici na rozdíl od prvního rozsudku uznal vinnými, a to z větší části podané obžaloby.

Celou kauzou se ale zřejmě bude znovu zabývat brněnský soud. Pravomocný rozsudek je zatím v nedohlednu.