Učitelka mateřské školy v Budišově na Třebíčsku přišla mezi děti opilá. Policisté jí přímo na pracovišti naměřili téměř tři promile alkoholu v dechu.

Sedmačtyřicetiletá žena se za své jednání může dočkat i výpovědi. Navíc ji stíhá policie. Celý příběh se odehrál v úterý odpoledne. Policejní hlídku měla na místo přivolat ředitelka mateřinky. Chování dotyčné učitelky jí totiž přišlo podezřelé, a měla obavu o děti, které žena měla mít svěřené do péče.

Podle starosty Budišova Petra Piňose se ale opilá žena přímo k dětem nedostala. „To je podle mě to nejdůležitější. S postupem paní ředitelky naprosto souhlasím," řekl.

Policisté dorazili na místo po třinácté hodině a u ženy z Třebíče, která v budišovské mateřské škole působí déle než patnáct let, provedli dechovou zkoušku. „Učitelce naměřili 2,9 promile alkoholu," řekl vedoucí obvodního oddělení v Třebíči Martin Husa.

Opilou ženu si následně převzal do péče její příbuzný, třídu, kterou měla mít na starost, zase jiná učitelka.

Odbor školství Městského úřadu v Třebíči neměl ve středu o události žádné informace. „Takové záležitosti jsou totiž čistě v kompetenci ředitelky, která musí postupovat podle zákoníku práce. Věc pochopitelně může skončit okamžitým ukončením pracovního poměru," upozornila vedoucí odboru Jindřiška Pánková. „Pokud by se to stalo v mé škole, tak bych to označila jako hrubé porušení pracovní kázně a neváhala bych," poznamenala.

Alkohol jako lék na potíže?

Podle starosty Petra Piňose se případem bude zabývat i městys. „Jsme zřizovatelem školky, takže je to pochopitelné. V současné době se radíme s právním zástupcem, jak dále postupovat. Nelze to ale předjímat," doplnil.

Sedmačtyřicetiletá učitelka měla podle oslovených lidí pracovní i osobní problémy delší dobu a často je řešila alkoholem. „Slyšela jsem, že některé děti nezvládala, ty jí rostly přes hlavu a její psychika se tím zhoršovala," řekla jedna z obyvatelek Budišova, která si nepřála být jmenována. Učitelka se před několika lety rozvedla, ale v poslední době se v tomto směru zdála být vcelku v pohodě, našla si i přítele," podotkla žena.

Policisté případ zdokumentovali a nadále se jím zabývají. „Bylo také zahájeno trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu," řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.