To bylo v sobotu. Pouhé dva dny poté už v poutech putovali před soudce Okresního soudu v Havlíčkově Brodě. Všichni tři byli v pondělí z Česka vyhoštěni na dobu tří let. Podle rozhodnutí soudu navíc musí do sedmi dnů republiku opustit. Pokud tak neučiní a budou znovu přistiženi, hrozí jim obvinění z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a až tříletý trest.

„Nic k tomu říkat nebudu," reagoval jeden z ukrajinských mladíků při odchodu od soudu. Mluvit o svém pobytu v Česku nechtěli ani ostatní Ukrajinci. Přestože byli všichni tři po rozhodnutí soudu volní, z města ještě odjeli v policejní dodávce kvůli dalším administrativním úkonům na policejní ředitelství v Jihlavě. Ihned poté byli propuštěni. Jakým způsobem se dostanou ze země, je nyní pouze na nich samotných.

Ukrajinci u soudu využili služeb tlumočníka, přestože minimálně jeden z nich mluví plynně česky. Na českém území už dříve delší dobu jeden z nich pobýval. Podle informací Deníku přijeli do Česka teprve před pár dny. Měli v úmyslu začít pracovat, to ale nestihli.

ZFALŠOVANÉ BYLY JEN
RUMUNSKÉ DOKLADY

Při kontrole na ubytovně se prokázali ukrajinskými pasy. V nich měli polská turistická víza. K tomu ještě policistům ukázali rumunské osobní doklady – občanské průkazy, na jejich vlastní jména. Policistům se ale doklady nezdály, a tak všechny tři mladíky zadrželi kvůli prověření jejich totožnosti a současně pravosti dokladů.

Jak se nakonec ukázalo, pasy i víza byly pravé, ale rumunské doklady se ukázaly jako falešné. Trojice skončila přes víkend v policejní cele a už včera ve zkráceném řízení mohl o jejich dalším osudu rozhodnout soud.

„Kdyby byly rumunské doklady pravé, výrazně by jim to usnadnilo získat v Česku práci legálním způsobem, protože Rumunsko je součástí Evropské unie," vysvětlil včera Deníku šéf vysočinské cizinecké police Leoš Švarc. Odhalení falešných dokladů navíc považuje za závažný případ.

„Jde o jeden z mála podobných případů v kraji, kdy se cizinec prokázal falešným osobním dokladem jiného státu. Za poslední rok a půl jde o první případ," upozornil Leoš Švarc. Důležitost kauzy podtrhl i tím, že byl včera u soudu v Havlíčkově Brodě osobně přítomen.

Prozrazovat další podrobnosti k případu ale Leoš Švarc nechtěl, protože vyšetřování ještě úplně neskončilo.

Policii především zajímá, kdo a kde Ukrajincům doklady vyrobil. Podle informací Deníku Ukrajinci před soudem řekli, že si je sehnali v Česku přes kontakt na internetu. Další podrobnosti ale nejsou známé. Včerejší zasedání před soudem bylo totiž neveřejné. Zda se policistům podařilo získat informace, které by je přivedly k obchodníkům s falešnými doklady, které se ještě více rozmáhá v souvislosti s uprchlickou krizí, ukáže další vyšetřování.

Vloni prověřovali policisté na Vysočině pětatřicet případů falšování dokladů. Většinou šlo ale o jiný typ dokladů, než jakým se prokázala trojice Ukrajinců.