Úmrtí ročního Matěje v roce 2012 na rotavirovou infekci v pondělí projednával Okresní soud v Jihlavě v pokračujícím hlavním líčení. Soud rozplétal, proč chlapeček zemřel v Nemocnici Jihlava na otok mozku způsobený totální dehydratací organismu.

Podle policie a státního zástupce mohou za smrt chlapce lékaři Hana Bartošová a Pavel Vlachý, který byl v té době bez atestace. Státní zástupce Miroslav Novák obžalobu staví především na znaleckém posudku, který konstatoval, že postup lékařů nebyl správný. Oba lékaři ale vinu odmítají a tvrdí, že průběh infekce byl podle nich nečekaně agresivní.

V pondělí před soudem svědčila znalkyně Hana Hrstková, která naopak vypovídala ve prospěch obžalovaného Pavla Vlachého. Podle ní byl Vlachý takzvaným školencem, který měl krátkou praxi, 
a musel tedy pracovat pod odborným dohledem a léčbu konzultovat s primářem či jeho zástupcem.

„Praxe lékaře byla natolik krátká, že nemohl předpokládat zhoršení stavu dítěte," konstatovala Hana Hrstková, která má třicetileté zkušenosti v pediatrickém oboru.

Podle ní bylo největší chybou to, že chlapec nebyl včas napojen na umělou výživu.

Osudná dovolená

Vše začalo v květnu roku 2012 na dovolené v Maďarsku, kde začal mít Matěj zdravotní problémy. Jeho matka se tehdy rozhodla vrátit domů a dát svého syna do nemocnice na vyšetření. Chlapec byl hospitalizován na standardním dětském oddělení s podezřením na rotavirovou infekci, kde následně zemřel.

„Kromě toho, že měl chlapeček, co nejdřív dostat tekutiny, měl být umístěn na jednotku intenzivní péče," konstatovala v pondělí znalkyně Hana Hrstková.

Znalkyně kontaktovala také ošetřující dětskou lékařku, aby zjistila, kolik dítě vážilo před hospitalizací v nemocnici. Dehydratace organismu se podle lékařky pozná podle úbytku váhy, suchých sliznic i úbytku moči.

„Dítě velmi dobře prospívalo a před hospitalizací vážilo kolem jedenácti kilogramů. Jenže v době smrti mělo necelých devět kilogramů, což je úbytek váhy rovnající se těžké dehydrataci," uvedla znalkyně Hana Hrstková, podle které je takovýto průběh u rotavirové infekce velmi vzácný.

„Je to nešťastný případ. 
V Česku ročně na tuto infekci, kterou provází zvracení 
a průjmy, zemře několik dětí. Dá se tomu předejít očkováním," upozornila znalkyně Hrstková.

Matka chlapečka obvinila lékaře, že se o jejího syna dostatečně nestarali a zanedbali péči o něj.

Soudce Zdeněk Chalupa v pondělí rozhodl, že v případu bude muset být vypracován revizní znalecký posudek, 
a hlavní líčení odročil na neurčito.