Podle policie totiž účinná lítost vede k mnohem menší objasněnosti korupce. Jeden z autorů trestního zákoníku profesor Pavel Šámal změnu hájí.

„Všeobecně ve světě se k tomu přistupuje tak, že účinná lítost by u úplatkářství být neměla. Úplatkářství je obrovský problém moderní doby. Když se ho někdo dopustí, měl by být potrestán a neměl by mít možnost zbavit se trestní odpovědnosti,“ uvedl Šámal.

Za úplatek až dva roky odnětí svobody

V loňském roce šetřili policisté na Vysočině jedno podezření ze spáchání trestného činu přijímání úplatku a čtyři trestné činy podplácení.

„Na začátku října loňského roku kontrolovali policisté oddělení hlídkové služby před půlnocí v ulici Demlova v Jihlavě vozidlo Opel Astra, jedoucí z ulice Okružní,“ uvedla v Jihlavě mluvčí republikové policie Jana Kroutilová.

„Při dechové zkoušce naměřili mladému řidiči hodnotu 2,02 promile alkoholu. Opilý řidič nabídl policistům úplatek deset tisíc korun, když jeho zjištěné protiprávní jednání nebudou řešit,“ podotkla dále mluvčí.

„Poté, co odmítli, zvýšil částku na padesát tisíc korun,“ upřesnila Kroutilová další vývoj tehdejší situace.

Jak to dopadlo? Policisté převzít hotovost opět odmítli, policejní komisař tak zahájil trestní stíhání muže, který byl obviněn ze spáchání trestných činů podplácení a ohrožení pod vlivem návykové látky.