Už šest let se úspěšně vyhýbá spravedlnosti. Přesto jej Okresní soud v Jihlavě ve středu (9. srpna) poslal do vězení. Jde o pětačtyřicetiletého bývalého ředitele Svazu Romů a národnostních menšin ČR, Andreje Líbala z Jihlavy. Patnáctiměsíční nepodmíněný trest do věznice s ostrahou za prodej drog a neplacení výživného mu soud udělil v jeho nepřítomnosti.
„Celé trestní řízení proti obžalovanému bylo vedeno jako proti uprchlému. Obžaloba byla podána už před pěti lety,“ informovala jihlavská státní zástupkyně Milena Smetanová.

Andrej Líbal dostal trest za to, že před lety prodal pět dávek pervitinu Pavlu K. z Jihlavy. Ten u soudu přiznal, že od Líbala drogu koupil, ale tak maximálně jednou či dvakrát, navíc to nemuselo být za peníze, ale za protislužbu. Na výživném, za jehož neplacení byl Líbal také odsouzen, dluží přes 126 tisíc korun.

Rozsudek zatím není pravomocný. Přestože je Líbal na útěku a s úřady už několik let nekomunikuje, může se proti rozsudku odvolat. I kdyby to neudělal nyní, může tak učinit v případě, že by se vrátil do Česka. Soudy by pak musely celou kauzu projednat znovu.

Líbal z republiky utekl, protože byl už v roce 2011 pravomocně odsouzen za loupež a porušování domovní svobody. Tehdy dostal čtyři roky nepodmíněně za to, že ještě s jedním kumpánem v únoru 2010 napadli v bytě Petra H., který byl o rok později odsouzen za to, že v lese vařil pervitin. Útočníci s baseballovou pálkou v ruce si tehdy na poškozeném Petrovi H. vymohli jeho peněženku a plynovou pistoli. Líbal sice tvrdil, že šlo o přátelské setkání, ale i odvolací soud mu čtyřletý trest nakonec potvrdil. Líbal ale trest nikdy nenastoupil.

V policejní databázi hledaných osob figuruje profil Andreje Líbala už od září 2011, kdy na něj soud vydal příkaz k dodání do výkonu trestu. Jenže Líbal, který má údajně vystudovanou vysokou školu, na nic nečekal a zmizel. Od března 2013 je na Líbala vydán dokonce evropský zatýkací rozkaz. Ani ten ale zatím nebyl nic platný. Podle informací Deníku se do Velké Británie odstěhovala větší část Líbalovy rodiny, včetně jeho matky. Bratr Ladislav byl nedávno odsouzen na šest let za týrání své manželky, kterou v roce 2011 napadl a způsobil jí zlomeninu žeber a spodiny lebeční.

Zločinec Andrej Líbal měl v roce 2010 v rejstříku trestů celkem sedm záznamů, z toho tři pro násilnou trestnou činnost. V tomtéž roce byl potom i uznán vinným z přestupku proti občanskému soužití.