V úterý 13. srpna dopoledne budou před Okresním soudem v Jihlavě jako svědci vypovídat pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a ústavní soudce Tomáš Lichovník.

Vyjadřovat by se měli k okolnostem jmenování bývalé nejvyšší státní zástupkyni Renaty Vesecké do funkce místopředsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v roce 2014.

Do funkce ji jmenovala tehdejší předsedkyně úřadu Alena Vitásková. Ta nyní čelí obžalobě, že tak učinila v rozporu se zákonem. Podle státního zástupce Kamila Špeldy totiž Vesecká neměla patřičnou praxi v energetickém oboru. Post místopředsedkyně pak byl podle obžaloby účelově vytvořen právě pro Veseckou, a tím byla státu způsobena škoda přes milion korun.

Jihlavský soud už loni uznal Vitáskovou vinou z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, za což dostala dvouletý trest s podmínkou na dva a půl roku. Proti verdiktu se odvolal jak žalobce, který chtěl Vitáskovou poslat do vězení na tři a půl roku, tak sama obžalovaná. Krajský soud v Brně nakonec rozsudek letos v březnu zrušil a nařídil nové projednání.

„Není sporu o protiprávnosti jednání obžalované, ale jde o to, jestli byly naplněny všechny zákonné znaky trestného činu zneužití pravomoci. Soud se bude muset zabývat tím, jestli ke jmenování do místopředsednické funkce došlo s tím úmyslem, že z toho bude mít Vesecká neoprávněný prospěch. Soud musí zjistit pohnutky obžalované,“ zdůvodnila předsedkyně odvolacího senátu v Brně Halina Černá.

Jihlavský soud znovu zasedl v pondělí 12. srpna. Vyslechl celkem sedm nových svědků. Většina z nich potvrdila, že post místopředsedkyně byl kvůli nárůstu agendy v souvislosti se solárním boomem potřeba, nebo o tom nic nevěděli, protože už v té době úřad z různých důvodů opustili.

„V mých kauzách mi paní Vesecká pomohla. Podle mne byla člověkem na svém místě,“ uvedl například bývalý místopředseda ERÚ Jan Nehoda. Naopak Anonín Panák uvedl, že zřízení místa jako takového nebylo podle jeho názoru potřeba.

Znovu byla vyslýchána i Alena Vitásková. Ta zopakovala, že tehdy nebylo snadné sehnat právníka, který by dokázal problematiku zvládnout.

„Vše, co jsem dělala, bylo v zájmu úřadu. Jinou pohnutku jsem neměla,“ konstatovala Vitásková. Ta uvedla, že se tehdy obrátila i na unii státních zástupců a soudců. Prezidentkou Unie státních zástupců ČR tehdy byla právě Lenka Bradáčová a prezidentem Soudcovské unie ČR Tomáš Lichovník.