Lidé by měli být obezřetní zejména na koupalištích, kde se může vymstít nevyužití bezpečnostní schránky. „Tato místa jsou velkým lákadlem pro zloděje, zejména pak pokud se na nich sdružuje velké množství osob. Důvod to má jediný, a to ten, že zloději mají možnost okamžitě zmizet v davu a pátrání po nich je tak velmi obtížné,“ vysvětlil vrchní inspektor David Linhart.

Mezi další riziková místa patří obchodní centra, hromadné dopravní prostředky či kulturní, sportovní nebo jiné společenské akce. „Příležitost ovšem pachatelé využijí téměř kdekoliv a my jim to mnohdy svým nezodpovědným chováním usnadňujeme,“ podotkl Linhart. Poradil tak nenosit tašky či batohy s cennostmi na zádech, neopouštět své věci z dohledu a také dívat se kolem sebe. Samozřejmostí je nemít u kreditní karty také její PIN kód.

Neméně důležité je pak řádně zabezpečit automobil, který je při dovolených častým dopravním prostředkem. Zatímco loni od ledna do června byla vykradeno sedmapadesát vozů, letos do za stejnou dobu byla rovná stovka. Způsobená škoda se však snížila ze sedmi milionů na čtyři a půl.

Nejde přitom jen o odcizené věci. „Škoda způsobená poškozením automobilu může být i mnohonásobně vyšší, než škoda na věcech, které pachatel z vozidla odcizil,“ upozornil vrchní inspektor s tím, že důležité je nedávat pachateli záminku k vloupání se.

„Nenecháváme proto na viditelných místech žádné cenné věci ani prázdné tašky nebo kabelky, které ho mohou vyprovokovat k tomu, že se trestného činu dopustí,“ dodal.