„Zjistili jsme znečištění spodní vody v soukromých studnách. Ta neodpovídá standardům pitné vody a vhodná není ani k zalévaní. Je pravda, že už dřív jsme řešili sanaci zdiva u zdravotního střediska. Před jeho zateplením jsme museli kompletně otlouct omítku jedné zdi. Omítka byla prosáklá nebezpečnými chemikáliemi uniklými z nedaleké varny,“ řekl Deníku místostarosta obce Miroslav Juračka. Stav střediska se tím podle místostarosty vyřešil.

Křižanov.
Varna drog otrávila lidem v Křižanově vodu ve studnách. Obec hledá řešení

Složitější to ale bude s vodou. Kvalitě vody kromě omamných látek v minulosti ublížilo také vypouštění chemikálií z areálu společnosti Metal Impuls. Obec nyní zvažuje sanaci. Ta by ale stála několik milionů korun, proto obec žádá o dotaci.

Společný zátah protidrogové centrály a celníků s krycím názvem Masna se v Křižanově udál v první polovině června roku 2016. V prodejně potravin, která pouze maskovala výrobu pervitinu, zadrželi kriminalisté tři osoby vietnamské národnosti. „Pokud si dobře pamatuji, tak objekt vlastnili a byli tam zhruba rok,“ zavzpomínal starosta Křižanova Ivo Klimeš.

Podle odhadů v plně vybavené varně mohli vyrobit až sto kilogramů drogy. „Tři vietnamské státní příslušníky jsme při zásahu překvapili přímo při výrobě," uvedl tehdy mluvčí celníků Pavel Hoffman. Zasahovat museli i hasiči, protože na místě zjistili vysokou koncentraci rozpouštědel, a hrozil výbuch. Objekt bylo nutné odvětrat. Zásah hasičů tehdy trval přes jedenáct hodin.

Celý případ vyšetřovala expozitura v Brně, obvinila celkem tři lidi. Drogu Vietnamci prodávali především do Německa a na Slovensko, cílem bylo ale i Česko. Kauzou „Masna“ se poté zabýval Krajský soud v Brně. „Hlavního pachatele soud nakonec potrestal jedenáctiletým trestem. Manželka pachatele, která podle nás o všem věděla a pomáhala mu, byla nakonec obžaloby zproštěna. Pomocník při výrobě dostal osm let vězení,“ shrnula pro Deník mluvčí centrály Lucie Šmoldasová.

Oba uvěznění už jsou na svobodě. Hlavní pachatel byl podmínečně propuštěn v listopadu 2021. Jeho pomocník se podmíněného propuštění dočkal už v lednu téhož roku. Ve vězení byli od dubna 2016, tehdy je soud poslal do vazby.