Tragédie, při které zahynul šestnáctiletý student, a byly zraněny dvě sedmnáctileté dívky ve střední obchodní škole, v úterý otřásla Žďárem nad Sázavou.

„Žena se dostala do školy a napadla studentku. Té na pomoc přispěchal student, kterého útočnice pobodala. Pak zranila ještě další dívku," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Šestnáctiletý chlapec při útoku šestadvacetileté vražedkyně Barbory Orlové utrpěl zranění, kterým na místě podlehl. K incidentu došlo před půl osmou, kdy studenti přicházeli do školy. Tam byla vzápětí přivolána policie.

„Policejnímu vyjednavači se podařilo dohodnout, aby mohli zdravotníci ošetřit jednu ze zraněných studentek," uvedla Čírtková. Druhá studentka ale byla stále v ohrožení života a při její ochraně byl zraněn i policejní vyjednavač. Zneškodnit ženu se zásahové jednotce podařilo elektrickým paralyzérem.

Podle studentů, kteří se v té chvíli ve škole nacházeli, se agresorka dostala do šaten. Tam napadla dívku, které poranila ruku, a požadovala přivolání policie. „Vyhrožovala, že jinak ji zabije," uvedla jedna ze svědkyň události.

Chtěl pomoci

Šestnáctiletý student chtěl dívce pomoci, ale útočnice ho bodla do hrudníku a v šatnách nastal zmatek. „Druhou dívku si nechala jako rukojmí a držela ji. Chtěla, aby ji policie zastřelila, proto údajně přijela, aby zemřela," popsala dramatické dění ve školní budově jedna ze studentek obchodní školy.

Duševně chorou vražedkyni svého syna, který zahynul, když se zastal spolužačky, na vlastní oči spatřil jeho otec Kamil Vejvoda. „Ráno o půl osmé jsem přivezl Petra do školy. Za deset minut mi jeho spolužáci telefonovali, že je pobodaný. Tak jsem se hned do školy vrátil," řekl Deníku zdrcený otec. „Stále tomu nemohu uvěřit," neskrýval emoce Kamil Vejvoda. Ve škole viděl útočnici Barboru Orlovou i dlouhý nůž, se kterým tam přišla.

„Nechápu, jak to mohla udělat. Obnovil bych trest smrti a přál jí elektrické křeslo," nechal se slyšet otec.

Kamil Vejvoda si přál zveřejnit fotografie svého syna. „Chci, aby lidé věděli, jaký byl hrdina. Při záchraně života spolužačky položil svůj vlastní," dodal Petrův tatínek.

V Nemocnici v Novém Městě na Moravě skončily jak obě napadené dívky, tak ještě další ze studentek obchodní školy.

„Jedna pacientka je v tuto chvíli na operačním sále. Další dvě jsou hospitalizovány na dětském oddělení. Jedna s drobným řezným poraněním, druhá utrpěla šok," sdělil v úterý po poledni mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.

Útočící žena pochází z Ostravska. „Ke Žďáru nemá žádný vztah a svoje oběti si vybrala náhodně," sdělil krajský policejní ředitel Radek Malíř. Proč studenty žena pobodala, policie zatím neuvedla. „Jsme teprve na začátku vyšetřování. Ověřujeme všechny informace týkající se pachatelky a zjišťujeme, co bylo motivem útoku," uvedl kriminalista Pavel Kubiš.

Podle zjištění Deníku jde ale o stejnou ženu, která před dvěma lety vtrhla do základní školy v Havířově-Šumbarku.

Tehdy si jako rukojmí vzala školačku a těžce zranila družinářku, která dívku bránila. Rukojmí vysvobodila až zásahová jednotka.

Šestadvacetiletá Barbora Orlová trpí podle znalců schizofrenií, a právě proto se před dvěma lety nedostala po útoku v mateřské škole před soud. „Trestní stíhání bylo pro nepříčetnost zastaveno," řekl dozorující státní zástupce Vít Legerský.

Loni v lednu uložil Krajský soud v Ostravě Orlové ústavní léčbu. „Bylo rozhodnuto o uložení ochranného psychiatrického léčení ústavní formou," vysvětlil mluvčí ostravského krajského soud Dalibor Zecha.

Psychotička se dostala do opavské psychiatrické léčebny, ale letos v únoru jí Okresní soud v Opavě na základě odborných posudků změnil ústavní léčbu na ambulantní.

„V naší léčebně proběhlo její ochranné léčení a psychiatři na základě jeho výsledku navrhli změnu ústavního léčení na ambulantní. Návrh byl podaný Okresnímu soudu v Opavě a soudce mu vyhověl," řekl ředitel opavské Psychiatrické nemocnice Ivan Drábek.

Soudce při rozhodování zvážil výsledky dosavadního léčení, vyslechl jejího ošetřujícího lékaře a vyhodnotil dostupné poznatky. Z nich dospěl k názoru, že ambulantní forma léčení stav pacientky zvládne. „Nařídil jsem výkon léčby domluvené ambulanci a další informace o jeho průběhu měl dostávat už soud, příslušný sídlu této ambulance," konstatoval soudce Petr Polák.

Zcela jinou pomoc psychologa potřebovali v úterý ve Žďáře nad Sázavou. Psychologové se věnovali rodině zabitého studenta, zraněných dívek a také šokovaným studentům ve škole, kteří po události zůstali ve svých třídách do jedenácté hodin a další vyučování bylo zrušeno. Před školou řadu z nich očekávali jejich rodiče.

„Dcera mi volala, co se stalo, brečela do telefonu, byla prostě v šoku. Čekám na ni, dneska už nepůjdu do práce a budu s ní," prohlásil jeden z přítomných otců.

Před školou v úterý dopoledne postávali i další lidé. Například student, který se ráno do školy nedostal. „Zaspal jsem, a přišel pozdě. Škola už byla obehnaná páskou a všude kolem bylo plno policistů. Když jsem se dozvěděl, co se stalo, možná jsem měl štěstí, že jsem zaspal," řekl chlapec.