Nelichotivé prvenství si v roce 2014 připsala Vysočina. Jako v jediném kraji v České republice se tam zvýšil počet vykradených domácností. Jak uvedla společnost Assa Abloy, vyplývá to z policejních statistik. Loni totiž oproti roku 2013 na území Vysočiny přibylo vykradených chat a rodinných domů. Zatímco v roce 2013 zloději vykradli 471 objektů, loni to bylo 485. Nárůst to sice není velký, v ostatních regionech ale počet vloupání klesl.

„Téměř pět set rodin i jednotlivců si v roce 2014 prošlo těžkou ránou, jejich domov na Vysočině vykradli zloději. Řada lidí si stále nepřipouští, jak jednoduše se mohou zloději dostat právě k nim domů," napsala společnost Assa Abloy, která vyrábí bezpečnostní cylindrické vložky pod značkou FAB.

Podle této firmy přitom řešení ochrany domovů před zloději nemusí být nijak moc složité. „Základem jsou kvalitní dveře s bezpečnostním zámkem, vložkou a štítem, které jsou odolné proti rozlomení, odvrtání, prokopnutí a vysazení," poradila policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Zloději prý mnohdy na první pohled poznají, jak dobré zabezpečení byt či dům má. „Existují čtyři bezpečnostní třídy. Jednička je nejnižší stupeň zabezpečení, přes čtyřku se zloděj často ani nepokusí dostat a raději zmizí," řekl Jan Hrnčíř ze společnosti Assa Abloy.

Na Vysočině se zloději loni nejvíc zaměřovali na vykrádání chat a chalup. Celkem bylo v regionu vykradeno 229 takových objektů. V závěsu za rekreačními objekty jsou rodinné domy. Do 197 z nich se zloději dostali. „Nejméně se vykrádají byty," poznamenala ve své zprávě společnost Assa Abloy. Loni jich na Vysočině podle této zprávy zloději vykradli 59, což je v porovnání s rokem 2013 mírný pokles případů.

Při zabezpečování bytů, domů či chat je podle odborníků vždy nutné zohledňovat různá specifika. Kromě již zmíněných dveří s kvalitní vložkou není radno zapomínat na okna, ale i další dveře, kterými se mohou zloději dovnitř dostat. „Můžete mít skvěle zabezpečené vchodové dveře, ale zloděj se k vám dostane přes garáž, kde máte obyčejnou vložku, kterou překoná za pár vteřin. Investice do hlavního vchodu je vám pak k ničemu," upozornil Hrnčíř.

Podle něj také nemusí škody z vykradení zmírnit ani pojistka. „Pojišťovny důkladně zkoumají, kudy se k vám zloděj dostal. Pokud zjistí, že se vloupal přes špatně zabezpečený balkon, nárok na vyplacení pojistného ztratíte. Obecně platí, že zabezpečení domu by mělo být minimálně ve třetí bezpečnostní třídě," doplnil Jan Hrnčíř.

Přestože se policii daří případy vloupání objasňovat, stále se musí potýkat s vynalézavostí zlodějů. „Trestná činnost je sofistikovanější a kriminální prostředí je modernější a lépe organizované," podotkl policejní prezident Tomáš Tuhý.