Podle znalců totiž Růžička trpí duševní nemocí – schizofrenií.

„Znalci konstatovali, že jeho rozpoznávací i ovládací schopnosti v době činu byly zcela vymizelé, a proto jsem rozhodla o zastavení trestního stíhání pro nepříčetnost," vysvětlila státní zástupkyně z Hradce Králové Lenka Faltusová.

Růžička měl včera poslední den, kdy si mohl proti rozhodnutí soudu podat stížnost. Před soudem dal najevo, že je připraven podrobit se léčení. Od začátku tvrdí, že si na samotný čin nepamatuje.

V léčebně bude umístěn na uzavřeném oddělení psychiatrické nemocnice. O jeho pobytu nebude soud rozhodovat každý rok jako v případě lidí umístěných v detenčním ústavu, ale podle aktuálního zdravotního stavu. Podle Faltusové může být léčba z ústavní formy přeměněna na ambulantní i po čtyřech letech.

„Každý případ je individuální a vždy o něm musí rozhodnout soud na doporučení lékařů a ředitele psychiatrické nemocnice," poznamenala Lenka Faltusová.

Třiačtyřicetiletý Růžička byl v armádě od roku 1991 do roku 2009. Pracoval jako řidič a vykonával funkce do úrovně čety.

Šestkrát byl na zahraničních misích – jednou v Kuvajtu a pětkrát na Balkáně: v Bosně a Hercegovině a Kosovu. Naposledy na misi vyjel v roce 2003.

Z armády nakonec odešel po skončení závazku. V havlíčkobrodském Pleasu byl zaměstnán krátce, přesto ho mnoho jeho kolegů považovalo za podivína, jenž u sebe nosil velký nůž. Často byl zamlklý a zádumčivý.

V osudný den 5. února se během noční služby vrhl na jednadvacetiletého kolegu a zasadil mu několik desítek bodných ran. Svědci se dokonce domnívali, že Růžička oběti téměř oddělil hlavu od těla.

Vlastislav Růžička se předtím nikde neléčil. Jeho nemoc zřejmě přicházela postupně a pod vlivem různých okolností se do ní zřejmě postupně propadal.

„Byl trochu divný, ale okolí to bagatelizovalo v domnění, že je to následek zahraničních misí v Bosně. Muž v osudný moment propadl bludu, že je potřeba zneškodnit zrádce," řekla před časem k případu psychiatrička Marta Holanová.

Od začátku letošního roku se na Vysočině staly čtyři vraždy či pokusy o vraždu. V březnu Milan C. v Pacově na Pelhřimovsku umlátil k smrti holýma rukama družku. Také v tomto případě je pravděpodobné, že byl Milan C. v době činu nepříčetný. „Zatím nemáme k dispozici znalecký posudek," řekl Deníku kriminalista z Jihlavy Pavel Kubiš.