Obětí činu se měl stát jeden ze zaměstnaců. Tělo mrtvého muže našel jeden z dělníků v tratolišti krve kolem třetí hodiny ráno. Podle svědků byla oběť ubodána, někteří z nich mluví dokonce o podříznutí.

„Mohu potvrdit, že ve fir- mě v Havlíčkově Brodě došlo ve čtvrtek v noci k násilnému trestnému činu. K objasnění okoností činu byla nařízena soudní pitva. Muž, podezře- lý ze spáchání tohoto činu, byl zadržen. Další informace uvol-níme nejdříve v pondělí. Do té doby k případu žádné informace poskytovat nebudeme," sdělila policejní mluvčí Dana Čírtková. Podle informací Deníku se měl čin odehrát kolem druhé hodiny ranní, tělo pak bylo nalezeno o hodinu později.

Podle svědků, které se včera podařilo Deníku kontaktovat, pracoval třiačtyřicetiletý útočník ve firmě velmi krát-ce, asi tři týdny, a byl přidělen na pozici svážeče. S největší pravděpodobností jde o agenturního pracovníka.

Obětí se měl stát zhruba dvaadvacetiletý skladník, kte-rý ve firmě pracuje déle.

Proč k činu došlo, zatím není jasné.

Ředitel Pleasu Petr Nobst pouze potvrdil, že se ve firmě stala smrtelná událost. Zaměstnanci, kteří ráno přišli na ranní směnu, byli po čtyřech hodinách posláni domů.

Svědci navíc tvrdí, že útočník se chlubil tím, že je bývalý voják z povolání.

„Byl divný, protože u pasu nosil velký nůž. Tvrdil, že ho má na práci, ale čepel toho nože měla kolem dvaceti centimetrů. Ostatní mají jen malé rybičky," pověděl Deníku jeden ze svědků, který přiznal, že je mu záhadou, co se mezi oběma muži mohlo v noci odehrát.

Zadržený podezřelý zůstává v policejní cele. Pokud mu policie sdělí obvinění, zřejmě podá i návrh na jeho vzetí do vazby. Jestliže soud návrhu vyhoví, bude převezen do vazební věznice, nejspíš do Hradce Králové.

První vražda roku

Na Vysočině jde o letošní první vraždu. V loňském roce vyšetřovali kriminalisté celkem čtyři případy. Ve dvou šlo o dokonanou vraždu a ve dvou o pokus. Všechny případy se podařilo kriminalistům objasnit.

Ve všech třech případech už soudy viníkům rozdaly tresty.

Nejnáročnějším případem byla vražda šedesátiletého prodavače v prodejně elektronických cigaret v Jihlavě z 13. března. Zpočátku smrt prodavače vypadala na nešťastnou náhodu, což konstatoval přivolaný lékař. Pitva ale nakonec prokázala, že byl muž zastřelen.

Obvinění z loupežné vraždy si nakonec vyslechl pětapa-desátiletý Jan Hlaváč, milovník elektronických cigaret a častý návštěvník jihlavského obchodu. Krajský soud v Brně jej poslal na 16,5 roku do vězení.

Na sedmnáct let byl odsouzen dvaačtyřicetiletý Jiří Pohořelský, který se v březnu pokusil v Jihlavě zavraždit osmdesátiletou ženu. Muž přišel do jejího domu krást, ale žena jej přistihla. Ženu chtěl zabít, aby se jí zbavil jako svědka.

K deseti letům vězení byl Krajským soudem v Brně odsouzen i jednačtyřicetiletý Dušan U. z Třebíče za vraždu své manželky.

Jako pokus o vraždu ukončili kriminalisté z Vysočiny případ z Pelhřimovska, který se stal loni v říjnu. Matka se rozhodla, že spáchá sebevraždu skokem pod vlak. Na koleje vzala i své dítě. Zatímco matka zemřela, dítě srážku s vlakem přežilo.