Podle obžaloby nejprve ukradl v domě důchodkyně potraviny, posléze se ji snažil zabít jako svědka. Trest dostal i za krádeže a porušování domovní svobody. Pohořelský u soudu tvrdil, že se násilí a pokusu o vraždu nedopustil, avšak s odvoláním neuspěl.

„Plně jsme se ztotožnili se skutkovými i právními závěry soudu prvního stupně. Tedy i se závěry, které se týkají trestu, takže obžalovanému byl potvrzen trest ve výměře 17 let ve věznici se zvýšenou ostrahou," řekl ČTK mluvčí vrchního soudu Vladimír Lichnovský.

Soud podle něj nenašel žádnou polehčující okolnost. „Naopak shledal komplex okolností přitěžujících. V první řadě se jedná o to, že obžalovaný čin spáchal ve lhůtě podmíněného odsouzení za jinou trestnou činnost. Bylo zohledněno i to, že v minulosti již páchal trestnou činnost," uvedl Lichnovský.

Hrozil mu až výjimečný trest

Obžalovanému přitížil i způsob útoku na poškozenou ženu. Pohořelskému hrozilo 15 až 20 let vězení či výjimečný trest, takže sedmnáctileté vězení není podle vrchního soudu nepřiměřeně přísným trestem.

Nezaměstnaný muž si loni v březnu v Pístově, okrajové části Jihlavy, přivydělával jako brigádník na rekonstrukci hospody. Večer šel zkontrolovat, jestli je dobře zavřená garáž u hospody. Když se vracel domů, vešel do odemčeného domu důchodkyně a odnesl jí ze spíže a ledničky jídlo.

„Nevím, proč jsem to udělal. Asi jak jsem byl ve špatné situaci. Mám doma dva syny a manželka mě s nimi nechala samotné jenom s 200 korunami," řekl soudu Jiří Pohořelský, který dříve pracoval téměř deset let jako zástupce ředitele bezpečnostní agentury. Důchodkyně mu navíc půjčila odpoledne jeden tisíc korun, aby mohl synům koupit jídlo.

Podle Pohořelského se mu krádež doma rozležela v hlavě a šel část ukradeného jídla vrátit. Když položil tašku na chodbu, srazil se u dveří s majitelkou domu. Pak už se verze obžaloby a obviněného rozcházejí. Pohořelský tvrdí, že žena začala hystericky křičet a on běžel pryč. Poškozená tvrdí, že se ji snažil zabít, což konstatovala i obžaloba. Prý ženu škrtil šňůrou od lampičky a chtěl ji udusit pod dekou.

Důchodkyně se mu však vysmekla a utekla.

Shodou okolností oba běželi ke 100 metrů vzdálenému domu ženiny dcery. Ta zavolala policii, která Pohořelského zatkla, a od té doby je ve vazbě. Napadená žena byla se zraněními a pohmožděninami hospitalizována. Z nemocnice po pěti dnech na vlastní žádost odešla.