Plyny se nahromadily v koupelně, kde se snažil nájemce bytu drogu vyrobit. Jeho kamarád si v jednu chvíli chtěl zapálit cigaretu, přičemž si neuvědomil obrovské riziko. Jakmile škrtnul zapalovačem, nahromaděný plyn začal hořet, a vzápětí došlo k výbuchu. „Výbuch vysklil v bytě jedno okno. Dnes už je všechno v pořádku a v bytě už je jiný nájemník,“ informovala mluvčí úřadu ve Velkém Meziříčí Lucie Málková.

Nájemníkem, který se snažil v bytě Fénixovy slzy vyrobit, byl pětadvacetiletý Zdeněk Chytka.

„Je mi to líto. Byt jsem opravil na vlastní náklady,“ řekl ve čtvrtek Chytka u Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou. Byt měla u města pronajatý jeho matka. U soudu Chytka také uvedl, že netuší, jak je na tom zdravotně jeho zraněný kamarád.

Kouzelný Žďár nad Sázavou.
Kouzelný Žďár nad Sázavou: Když slunce pohlédne do očí Mamlasovi

Neobvyklý incident se stal loni 7. prosince. Chytkovi za výrobu drogy hrozilo až desetileté vězení. Kromě toho měl podle obžaloby v minulých letech pěstovat konopí a vyrábět z něj marihuanu. Sušenou drogu pak prodával či nabízel několika lidem.

Část úrody pak chtěl Chytka využít právě na výrobu Fénixových slz. „V bytě přepouštěl postupně ze tří lahviček volně prodejný plyn butan přes otvory ve dně a víčku půllitrové plastové láhve zcela naplněné sušenými květy a listy konopí setého. Otvorem ve víčku plastové láhve odkapával do průhledné misky kapalný plyn butan obsahující látku THC, čímž mělo po odparu butanu dojít k výrobě Fénixových slz,“ popsal dění v koupelně státní zástupce v obžalobě.

Přirozeným odpařováním butanu ale došlo k jeho vysoké koncentraci v ovzduší uzavřené koupelny a po zapálení zapalovače se ozval výbuch.

Sedmkrát trestán

Státní zástupce chtěl, aby soud Chytku poslal do vězení. Argumentoval tím, že už byl sedmkrát soudně trestán, a navíc byl v době výroby Fénixových slz v podmínce. Tu dostal také za drogovou trestnou činnost. Pro soud šlo o hraniční případ. Chytka žádal podmínku, protože se snaží vést normální život. „I drogy jsem přestal brát, mám práci a platím na syna,“ snažil se obměkčit soud Chytka.

Nakonec svou poslední šanci dostal. Soud ho potrestal třemi lety s podmínkou na pět let, a musí být pod pravidelným dohledem úřadů. „Soud vzal v potaz všechny polehčující okolnosti i to, že se obžalovaný snaží v posledních měsících žít řádný život,“ zdůvodnil rozhodnutí soudce Jiří Večeřa.

Ilustrační foto.
Žďáru chybí zubaři. Město chce nového stomatologa přilákat dotací

Na mysli měl hlavně to, že se Chytka z Velkého Meziříčí přestěhoval do Kladna, kde pracuje a snaží se žít lepší život.

Rozsudek není pravomocný. Chytka sice hlavní líčení nijak nekomplikoval, přiznal vinu, a nakonec se i vzdal odvolání. Státní zástupce, který navrhoval nepodmíněný trest, si ještě ponechal lhůtu na odvolání. Pokud k němu dojde, případem se ještě bude muset zabývat Krajský soud v Brně.