Podobné kontroly jsou pravidelnou součástí policejní služby. Na podzim se ale jejich počet zvyšuje. „Má to hned několik důvodů. Majitelé rekreační objekty mnohdy opustí a vrací se k nim až v jarních měsících následujícího roku. Proto se také stává, že napadení a vykradení chaty nebo chalupy zjistí až po delší době. To pak nahrává pachatelům a znesnadňuje práci policistům,“ uvedl vrchní policejní inspektor David Linhart.

Nejčastěji se nenechavci zaměřují na cenné věci, jako jsou sekačky, televize nebo obrazy. „Ve své podstatě ale mohou odcizit cokoliv, co lze jakýmkoliv způsobem zpeněžit. Proto je více než vhodné si chatu nebo chalupu v době své nepřítomnosti zabezpečit například bezpečnostní zámky, mřížemi nebo uzamykatelnými okenicemi,“ poradil Linhart a dodal, že objekty je také vhodné pravidelně navštěvovat.

Když při takové návštěvě zjistí něco podezřelého, měli by ihned přivolat policejní hlídky. „Pro kriminalisty je velice důležité, aby majitelé nevstupovali dovnitř. Prvotní ohledání místa a zajištění stop už je na nás,“ podotkl Linhart.

Od začátku letošního roku policisté na Vysočině řešili už třiatřicet vloupání do rekreačních objektů. Zloději při nich majitelům chat způsobili škodu přesahující tři sta tisíc korun. „Oproti loňsku je to ale o třiačtyřicet skutků méně,“ dodal Linhart.