Jihlavská pobočka Krajského soudu v Brně by už brzy mohla začít řešit nejzávažnější násilné a hospodářské zločiny spáchané na území tří okresů kraje.
Například rozsudek v případu nedávné vraždy dítěte v Herálci na Žďársku by tak mohl zaznít už v Jihlavě. Státní zástupce, svědci i znalci by už nemuseli dojíždět do Brna.
Na mírném posunu k plnohodnotnějšímu krajskému soudu (KS) má zásluhu výběrové řízení na post prvního krajského trestního soudce pro jihlavskou pobočku. Konkurs se uskutečnil během léta a vítězem se stal současný soudce Okresního soudu (OS) v Jihlavě Zdeněk Chalupa. „O práci krajského soudce mám zájem, protože mne láká práce na složitějších případech," řekl Chalupa. Z mediálně známých případů pracoval například na kauze učitelky mateřské školky, viněné ze smrti dítěte na hřišti v Dolní Cerekvi. Nyní mimo jiných případů řeší závažný případ tazvaného Foltýnova gangu.
Zdeněk Chalupa měl na post krajského soudce nastoupit už od začátku října. Nestalo se tak. Okresní soud za něj totiž zatím nemá náhradu. „Nyní máme tři trestní soudce, včetně mne. Vzhledem k počtu případů nemůžu kolegu Chalupu uvolnit dřív, než za něj seženeme jiného soudce," vysvětlil předseda okresního soudu Vladimír Sova.
Kdy přesně začne nový krajský soudce pracovat, není jasné. „Krajský soud v Brně navrhuje Ministerstvu spravedlnosti kroky jmenování dalších soudců, aby mohla být posílena pobočka v Jihlavě, zatím však marně. I jihlavský okresní soud si hledá kandidáty na soudce, nicméně zatím neúspěšně," uvedla mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.
Jihlavská pobočka KS v Brně nyní funguje pouze jako odvolací instance v trestních kauzách pro okresní soudy ve Žďáru nad Sázavou, Třebíči a Jihlavě. Výjimkou byl rok 2010, kdy v Jihlavě začal fungovat i soudní senát pro nejzávažnější případy. Po několika týdnech však skončil. Hlavním důvodem bylo, že nikdo z brněnských soudců nechtěl do Jihlavy dojíždět.
Soudní systém na Vysočině patří k nejsložitějším v zemi. Připomíná spíše justiční džungli, v níž je pro běžného občana prakticky nemožné se vyznat.
Na různých případech ať už z trestní, civilní, obchodní, či jiné oblasti, pracuje až patnáct soudů (viz grafika). Problém je v tom, že Vysočina spadá pod tři krajské a dva vrchní soudy.
Pod brněnský KS patří OS Žďár nad Sázavou, OS Třebíč a OS Jihlava. V Jihlavě je nyní jen odvolací pobočka brněnského KS. Vraždy a závažné hospodářské kauzy, ale i žaloby na ochranu osobnosti stále řeší KS v Brně. Tomu je pak nadřízený Vrchní soud v Olomouci. V Brně je pak ještě Nejvyšší a Ústavní soud, oba mají celostátní působnost.
Obdobná situace je na západě a jihu Vysočiny. OS Havlíčkův Brod je podřízený KS v Hradci Králové a odvolání vyřizuje pobočka královéhradeckého KS v Pardubicích. Před soudem v Hradci Králové například stanul doživotně odsouzený heparinový vrah Petr Zelenka.
OS v Pelhřimově zastřešuje KS v Českých Budějovicích, kam míří žaloby na ochranu osobnosti. Závažnější případy ale vyřizuje pobočka českobudějovického KS v Táboře. Trestní senát tam má historické kořeny kvůli přítomnosti bývalého vojenského soudu. V Táboře byl například před osmi lety odsouzen vrah řezníka z Horní Cerekve Václav Matějka. Nedávno byl podmínečně propuštěn na svobodu. Odvolání z KS v Hradci Králové a Táboře pak řeší Vrchní soud v Praze.
Jenže to není vše. Vysočina má další anomálii, která vznikla v roce 2004 po přechodu pětadvaceti obcí z Třebíčska a Žďárska do Jihomoravského kraje. Místo toho, aby lidé z těchto obcí dojížděli k soudu Brno venkov, musejí už osm let jezdit stále k soudům do Žďáru a Třebíče, v případě odvolání do Jihlavy. „Je to tak, ale nemyslím si, že by to lidem nějak hodně vadilo," řekl Deníku starosta Dolních Louček Ladislav Tichý. Pravdou ale je, že to lidé z Dolních Louček mají vlakem do Brna blíž o dvacet kilometrů než do Žďáru nad Sázavou. V praxi to znamená, že když se stane v těchto obcích trestný čin, tak ho vyšetřují policisté z jihu Moravy, ale k soudům musejí na Vysočinu.
Politici změnu slibovali už před lety. Změnu inicioval už v roce 2007 tehdejší poslanec za Brno venkov a nynější hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD).
Ministerstvo spravedlnosti v této souvislosti teprve letos chystá novelu zákona, která by měla být hotová v prosinci. „Asi před měsícem jsme dostali z ministerstva dopis, kde se nás ptali, jestli bychom takovou změnu uvítali, tak jsme jim napsali, že určitě ano," řekl Deníku starosta Dolních Louček Ladislav Tichý.