„Podvod spočívá v tom, že si neznámý pachatel vybere facebookový účet osoby, ze kterého vytvoří další, naprosto totožný, facebookový účet, a to i s profilovou fotografií. Přes takto nově vzniklý falešný facebookový účet s ukradenými údaji kontaktuje neznámý pachatel další osoby na sociálních sítích,“ popsala podstatu podvodu krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Jak Čírtková upřesnila, pachatel naváže komunikaci s vybranými osobami tak, že nabízí možnost hraní her na internetu o zajímavé výhry. „Po celou dobu komunikace se pachatel snaží různými způsoby vylákat od osoby údaje k jeho bankovnímu účtu, případně požaduje zaslání fotografie jeho platební karty a jeho telefonní číslo,“ popsala další jednání podvodníka Dana Čírtková.

Následně podvodník požaduje po oběti i zaslání autorizačního kódu k provedení peněžního převodu u banky. „Pokud jsou tyto údaje kontaktovanou osobou poskytnuty, může pachatel takovou osobu připravit až o několik desítek tisíc korun,“ upozornil Martin Jaša, vrchní komisař odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

„Policie se proto obrací na občany, aby věnovali pozornost každému neobvyklému pokusu, kdy jim budou nabízeny výhry na sociálních sítích. Pokud se tak stane, tak aby v takovém případě nikdy nesdělovali prostřednictvím sociálních sítí své osobní údaje, telefonní číslo nebo přihlašovacím údaje ke svému bankovnímu účtu, a to ani výměnou za jakoukoliv nabízenou výhodu,“ zdůraznila Čírtková s tím, že jedině vysoká opatrnost a obezřetnost může ochránit oběti takových podvodů ochránit.