V posledních třech týdnech řádili ve Stonařově, Sedlejově, Pavlově, Nevcehli, Růžené a Třeštici. Jen o uplynulém víkendu zmizelo v Sedlejově deset elektromotorů. „Během čtrnácti dnů byli v areálech našeho družstva zloději dvakrát – dohromady si odnesli nebo zničili dvacet kusů. Škodu jsme vyčíslili na více než 300 tisíc korun. Zloději jdou po mědi a dalších barevných kovech, které pravděpodobně skončí ve sběrnách," uvedl předseda zemědělského družstva v Sedlejově Jindřich Pospíchal.

On i ostatní předsedové postižených zemědělských podniků jsou pěkně naštvaní. Zařízení seníků se kradou zrovna v době, kdy je potřeba uskladňovat a sušit seno. „Naše práce je tím podstatně ztížena, když musíme dokola řešit nákup nových elektromotorů. Skoro to vypadá, že vyděláváme jen na zloděje. Nás to stojí statisíce, oni za to ve výkupně dostanou maximálně desítky tisíc," dodal předseda.

Zloději podle něj museli v Sedlejově a Nevcehli krást přes noc. Nikdo z obyvatel ani ze zaměstnanců si totiž během dne ničeho podezřelého nevšiml. Oplocené areály se přitom nachází u hlavní silnice na okrajích zmíněných obcí.

Sedlejovští se snaží se zloději bojovat, jak nejlépe umí. „Například na dílnách máme kamerový sytém, část areálu hlídají psi. Teď asi budeme muset zvážit možnost, zda celý areál zabezpečit poplašným systémem," dodal Pospíchal s tím, že loni se také potýkali se zloději. Tehdy šlo o krádež postřiků na ochranu rostlin a škoda se vyšplhala na 380 tisíc korun.

Nemilou zkušenost se zloději elektromotorů mají také v Agro Stonařov. V noci na 2. srpna zmizelo v pavlovském družstvu dvanáct statorů 
u větráků. Škodu předseda Josef Přibyl vyčíslil na přibližně 150 tisíc korun. „Podruhé se 
v noci na 10. srpna snažili zloději ukrást motory u stonařovského seníku, jenže to se jim nepodařilo. Tak si odnesli aspoň 800 metrů elektrokabelů. Škoda byla 32 tisíc," informoval Přibyl. Podle něj zloději v tomto zemědělském družstvu ukradli od devadesátých let až do současnosti věci za zhruba tři miliony korun.

Zloději zhruba před třemi týdny navštívili i dva seníky hodických zemědělců v Růžené a Třeštici. Podle předsedy Jiřího Pittnera zmizelo celkem 23 elektromotorů, škoda se pohybovala kolem 270 tisíc korun.

Tyto případy nyní vyšetřuje policie. „Mohu pouze potvrdit informaci, že v současné době se krádežemi elektromotorů zabýváme. Ale v zájmu probíhajícího prověřování se k tomu nyní blíže vyjadřovat nebudeme," uvedla jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Občas se stává, že zloději barevných kovů bývají přistiženi na místě činu. Minulý týden chytil na telčské farmě sedmačtyřicetiletého muže 
s pilkou na železo. Zloděj už jednou za podobný čin seděl ve vězení, odkud se vrátil letos 
v březnu.

ZUZANA MUSILOVÁ