Z pětasedmdesáti odhalených trestných činů spáchaných v krajském městě v letošním roce připadají přibližně tři čtvrtiny na tento sortiment zboží. Nekradou ale jen bezdomovci a lidé bez práce.

Lupiči bývají také agresivní

„Na konci března v obchodním domě v ulici Romana Havelky schoval muž do kočárku, ve kterém bylo dítě, zboží v hodnotě 1 300 korun. Pracovník ostrahy chtěl muže zastavit, ten jej napadl jak slovně, tak fyzicky úderem pěstí do obličeje,“ uvedla hrůzný příklad jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nebyl to navíc ojedinělý případ, kdy odhalený lupič neváhal použít násilí. V květnu chtěl lapka bez zaplacení odnést z obchodního domu ve stejné ulici čtyři balení kávy. „Když se ho pokusil pracovník ostrahy zastavit, napadl ho muž úderem hlavou a několika údery pěstí do oblasti hlavy,“ popsala podobný případ Kroutilová.

Deset lahví alkoholu zase odcizili dva muži v obchodním domě v Okružní ulici. Nejen v supermarketech na periferii města, ale také v samotném centru Jihlavy supermarkety denně řeší krádeže zboží.

„Nejčastěji z regálů mizí alkohol, drogerie a také cukrovinky, z nich nejvíce velké a drahé čokolády, zloději je dále zpeněžují,“ má jasno pracovnice samoobslužného obchodu v podzemí obchodního domu na Masarykově náměstí.

Ochranka se nenudí

„Denně ochranka chytí několik zlodějů, ale to je jen špička ledovce,“ dodala zaměstnankyně obchodu. Bezdomovci zase prý často vypijí ukradenou láhev přímo v obchodě mezi regály a prázdnou ji odloží zpět.

Zloději zaměstnávají také ochranku v supermarketu v Havlíčkově ulici, vedle kulturního domu. „Denně řešíme tak šest sedm přestupků, ale většinou kradou pořád ti samí lidé, které už známe,“ uvedl zaměstnanec ochranky supermarketu.

„Nikdy jsem se osobně s krádeží nesetkal, podle mě ale zloděje k tomu vede lákavá vidina zboží zadarmo,“ zmínil Pavel Svoboda, zákazník nakupující v jihlavském supermarketu v ulici Romana Havelky.

Letos policisté šetřili 234 krádeží v obchodních domech a prodejnách. „Z tohoto počtu je 75 trestných činů krádež a 159 přestupků proti majetku,“ doplnila mluvčí Kroutilová. Pouze u sedmi z těchto případů je pachatel dosud neznámý.

V letošním roce policisté v počtu odcizeného zboží zaznamenali nárůst, vloni za stejné období policisté vyjížděli ke 178 krádežím. Jednalo se o 44 trestných činů a 134 přestupků.