„Důvodem bylo opakované porušování zákona na ochranu zvířat proti týrání ze strany provozovatele útulku, spočívající v nedostatečném poskytování chovatelské a veterinární péče a nevhodném ustájení," uvedl ředitel Krajské veterinární správy v Jihlavě Božek Vejmelka.

Situace v útulku se podle jeho slov zhoršovala a vše eskalovalo v horkém létě. „Další pobyt zvířat v útulku byl neúnosný, proto veterinární správa přistoupila k návrhu na jejich odebrání," dodal ředitel Vejmelka.

Uzavření útulku, respektive zákaz chovu, může nařídit městský úřad ve Žďáře na návrh krajské veterinární správy. Manželé Sojkovi však včera Deníku řekli, že útulek už dále provozovat nemíní. A to přesto, že si prý nejsou vědomi, že by něco dělali špatně. „Končíme," prohlásila Jolana Sojková stručně.

„Už jsme z toho všeho utahaní. Jednak máme psů málo, a prostě to už nejde, a tím to končí," byl o něco sdílnější její manžel Pavel Sojka.

O „pohřebišti" psů se zbytky mršin, které před několika dny vyfotila konsternovaná žďárská veterinářka Marie Dobrovolná, a z něhož již ostatky zmizely, hovořil včera Sojka v tom smyslu, že tam zahrabali asi tři psy, kteří uhynuli na psinku.

Podle lidí z poděbradského občanského sdružení na ochranu zvířat Toulavé tlapky, kteří si pro psy včera přijeli, byli někteří hubení a neměli dost prostoru, ale nebyli ještě v katastrofálním stavu. Zvířata ale pobývala v tropických vedrech na slunci, bez dostatku vody a kolem se válely zbytky shnilého masa.

„Situaci bylo třeba řešit. Provozovatelé útulku zřejmě přecenili svoje síly," řekla Denisa Zárybnická ze sdružení Toulavé tlapky. „Psy odvezeme do našeho azylu, kde budou odblešeni, odčerveni a vykastrováni. U některých je nutná asocializace, než budou moci být nabídnuti k adopci. Že je ale odvezeme do Poděbrad, neznamená, že kdyby o ně měl zájem někdo ze Žďáru, nemá šanci. Stačí se s námi spojit, kontakty jsou na webu," dodala Zárybnická.

Hned na místě získala svého majitele mladá fenka, která až do té doby žila zavřená v kotci v králíkárně. Odvezl si ji Jakub Mařík z Černovic na Blanensku.

Nový pán fenky Hope Jakub Mařík inicioval facebookovou výzvu na pomoc psům ze žďárského útulku. „Hope bude určitě potřebovat odčervit a uvidíme, co ještě," řekl Mařík.

Štěňata, která by asi okamžitou cestu do veterinárního zařízení nepřežila, nejdříve ošetřila veterinářka Marie Dobrovolná. „To nejslabší dostane nejdřív kapačku s výživou a všechna musíme zavodnit," řekla veterinářka.

Z odebraných zvířat byla čtyři původem ze Žďáru. Radnici tak přibyl problém, kam teď psy vozit. „Máme už tip na zařízení v kraji, ale protože jsme s nimi ještě nejednali, nechci mluvit dopředu," uvedl místostarosta Josef Klement.

---------------

Veterinářka Marie Dobrovolná: Když jsem psy viděla, šokovalo mě to

Z útulku odebrali všechny psy, provozovatelé péči nezvládali. Žďárská radnice řeší, kam teď bude umisťovat zatoulaná zvířata odchycená na území města.Žďár nad Sázavou - Ve žďárském psím útulku, který provozují manželé Sojkovi, žádní psi už nejsou.

Útulek má být pro opuštěné či zatoulané psy záchranou. Ve Žďáře ale museli být jeho čtyřnozí obyvatelé v zuboženém stavu naopak „zachráněni" z útulku. Podle žďárské veterinářky Marie Dobrovolné tam žili v hrozných podmínkách a několik jich i uhynulo. „Když jsem v pondělí do útulku přišla, byla jsem skutečně šokovaná," říká Dobrovolná.

V jakém stavu jste psy našla?

Byla velká vedra, chtěla jsem hlavně vidět, jestli pejsci mají vodu, to je základ, a krmení. Páchly tam kusy shnilého masa. Kdybyste ty pejsky viděla… Byli chudáci. Úplně vystresovaní, nevyvenčení, hladoví, pomalu zahrabaní v bahně.

Byli všichni vyhladovělí?

Určitě. Když jsem se stále zajímala o krmení, po dlouhém přemlouvání nakonec přinesl pan Sojka pytel s kvalitními granulemi, psům je nasypal, a oni se do nich okamžitě pustili. Jeden byl ale obzvlášť hladový, ten se, chudák, prostě nedokázal smířit s těmi zbytky shnilého masa. Někteří psi, když mají opravdu hlad, jsou schopni akceptovat i takto špatnou stravu, aby zachovali život. Teď doufám, že se budou mít dobře, a určitě si zkontroluji, kam pejsci odešli.

Do útulku jste chodila často?

Chodila jsem tam systematicky. Podle mě měl útulek nedostatky, začala jsem tedy situaci sledovat. Pejsky, kteří tam byli umístěni, jsem navíc znala očkovala jsem je, odčervovala. Měla jsem k nim tedy navíc i takovou osobní vazbu. Pejsci byli odebraní majitelům kvůli nevyhovujícím podmínkám, a zjistila jsem, že v útulku se dostali ze špatného do ještě horšího. Dost mě to zasáhlo, a tak jsem na situaci upozornila, a konečně se něco pohnulo.

Někdo vám to prý i zazlívá?

Ano, i takové hlasy se už ozvaly, ale někdo to musel říct, jak to v útulku vypadá,že je to tam prostě špatně. Nebudeme přece říkat, že je něco dobré, když to dobré není.

Takže i přes tyto nesouhlasné názory jste ráda, že se situace útulku začala řešit?

Určitě, jsem ráda, že to tak dopadlo a s tou záležitostí se pohnulo. Já doufám, že tady ve Žďáře vznikne hezký útulek, za který se město Žďár nebude muset stydět, kam bude radost si přijít pro pejska nebo některého vzít třeba jen na procházku, nemusíte si ho hned brát domů. Ale bez toho, abyste se musela domlouvat, zda vás tam vůbec pustí, jestli na vás pustí stádo koní, jestli vám budou tvrdit, že tam všichni psi jsou zlí a kousaví… Nejsou, jen potřebují takovou péči, při které nebudou zahrabaní v bahně a budou mít dostatek jídla a pití, a také sociální kontakty. Psi potřebují kontakty s lidmi.

Na problémy v útulku jste upozorňovala už dříve…

To ano, provoz byl koncepčně úplně špatně vedený, je to „stará bolest". A městu, jeho představitelům, to nevadilo, to mě na tom asi nejvíc rozčiluje. Na veterinární správě se to „táhne" od roku 2013, zavoláte, napíše se zápis, že tam jsou drobné závady, a dál se toho moc nestane. On žádný útulek není ideální, všude se najde nějaký nedostatek. Ve Žďáře toho ale bylo poslední dobou čím dál víc. Hodně se toho velmi rychle změnilo k horšímu za poslední měsíc. Ale když odněkud odeberu psa, protože tam má špatné podmínky, musím se zajímat, jak to vypadá tam, kam ho svěřím, aby na tom nakonec nebyl ještě hůř. Psi jsou živé bytosti, a podle toho s nimi musíme jednat.