O pozdvižení se tam podle obžaloby postarala čtyřiapadesátiletá důchodkyně Eva Kubaštová, kterou v úterý 26. září soudce Okresního soudu v Jihlavě Vladimír Sova poslal na osm měsíců za mříže s podmíněným odkladem na jeden a půl roku. Rozsudek ovšem zatím není pravomocný, obviněná si ještě bude rozmýšlet, zda nepodá odvolání ke Krajskému soudu v Brně. Zároveň obžalované uložil ambulantní formu léčení u psychiatra.

Hlavní líčení bylo krátké, trvalo přes hodinu. Podle obžaloby se dopustila přečinu opilství, když 24. května 2016 kolem sedmé hodiny večer měla ve zmíněné restauraci vulgárně nadávat hostům a personálu restaurace a poté fyzicky napadnout kuchaře a provozní restaurace. Když na místo přijeli přivolaní policisté, tak ve svém jednání pokračovala a fyzicky také napadla jednoho z policistů. Při dechové zkoušce jí bylo naměřeno 1,17 promile alkoholu.

„Kuchaře se nejprve pokusila udeřit prázdnou skleněnou lahví a dále jej udeřila plastovým kanystrem. Poté dala nejméně facku také provozní restaurace. Když se na místo dostavila hlídka obvodního oddělení policie v Polné, tak jim obviněná rovněž vulgárně nadávala. Před budovou pizzerie potom fyzicky napadla policistu, a to jednak úderem pravou pěstí do horní části trupu a poté kopem do oblasti kolena levé nohy,“ uvedl v obžalobě u soudu státní zástupce Ivo Novák.

Obviněná Eva Kubaštová několikrát u soudu zopakovala, že jí celá záležitost mrzí a už by ji nikdy nezopakovala. Přesto některé věci viděla trochu jinak než druhá strana. Dle svých slov si šla do pizzerie pro pizzu a dala si jedno pivo, jenže se čekání na jídlo protáhlo a tak ještě odešla domů, kde si pravděpodobně ještě nějaký alkohol dala také. Když pak přišla zpět do pizzerie, tak už jí další pivo nechtěli nalít.

„Šla jsem kolem kuchyně a pak se to seběhlo rychle. Dožadovala jsem se, aby mi nalili pivo, oni nechtěli. Co já si pamatuji, tak mě napadl kuchař a nadával mi, ať odejdu. Tu mladou paní jsem asi praštila, ale kdy to nevím. Moc si to nepamatuji, jak to šlo za sebou, byla jsem opilá,“ uvedla ve své výpovědi Kubaštová.

Obviněná měla podle obhajoby tou dobou procházet složitým obdobím. Vypořádávala se s úmrtím v rodině, o život přišla také její fretka, domácí mazlíček. Vleklo se to dlouhou dobu, což na ní dopadlo a začala pít alkohol. Předtím podle výpovědi svého manžela u soudu v minulosti skoro vůbec nepila a ono složité období přišlo zhruba před třemi lety.

U soudu také zazněl znalecký posudek o její příčetnosti v době spáchání trestné činnosti. Ten vypracoval znalec z oblasti psychiatrie. Z jeho závěru vyplývá, že obviněná v době spáchání činu netrpěla závažnou duševní nemocí, jevila však zřetelné známky závislosti na alkoholu s počínající alkoholovou demencí. Znalec také uvedl, že jen těžko alkoholu odolávala, proto je nutné, aby obviněná navštěvovala psychiatra. Požitím alkoholu se tedy v době incidentu dostala do stavu nepříčetnosti.

V současné době Kubaštová dochází pravidelně na ambulantní léčení ke svému lékaři, bere léky a dle svých slov alkohol pít přestala. Soud i k této okolnosti přihlédl, proto zvolil mírnější formu trestu na spodní hranici.