Devětačtyřicetiletý Šustr si má trest odpykat ve věznici s ostrahou. Kromě toho musí poškozené dívce zaplatit odškodné padesát tisíc korun. Rozsudek zatím není pravomocný. Šustr si pro případ odvolání nechal čas na rozmyšlenou. Není tedy vyloučené, že se případem ještě bude zabývat krajský soud. Žalobce Ivo Novák se práva na odvolání vzdal.

Šustrovi navíc hrozí, že skončí ve vězení na mnohem delší dobu. V době údajného činu byl totiž v podmínce. Před dvěma lety byl odsouzen za to, že v roce 2011 ve třech případech vybral peníze na pronájem jachet v Chorvatsku, ale slíbené služby nezajistil. Nezaplatil ani za autobusovou dopravu. Celkem způsobil škodu 501 tisíc korun. Za to dostal trest na třicet měsíců s podmínkou na čtyři roky. Soud mu navíc zakázal čtyři roky podnikat v cestovním ruchu a poškozeným klientům musí zaplatit způsobenou škodu. Šustrovi tedy reálně hrozí, že mu soud v budoucnu přemění třicetiměsíční trest na nepodmíněný, což by znamenalo, že může strávit ve vězení až sedm let.
„Jsem nevinný. Jde o vykonstruované obvinění s motivem mne zničit," shrnul na svou obhajobu Zdeněk Šustr.

Soud se snažil přesvědčit, že dvacetiletá hosteska, kterou měl sexuálně obtěžovat, je nevěrohodná a mstí se mu za to, že jí nezaplatil slíbený pětitisícový honorář. Navíc se proti němu měla spiknout s jeho nepřítelem Tomášem D., který na Šustra kvůli sexuálnímu obtěžování dívky podal trestní oznámení.

Začalo to už nocí v hotelovém pokoji

Šustr si hostesku najal předloni přes internet. Tehdy se jí představil jako Zdeněk Marcel. S dívkou se domluvil na tom, že bude dělat hostesku na jachtě v Chorvatsku. Kapitánem lodi, kterou si pronajala rodina z Vysočiny, byl Šustr. Kromě honoráře dívce slíbil i jídlo a ubytování zdarma.

Jenomže problémy začaly pro dívku hned první noc v chorvatském hotelu. Dívku překvapilo, že nemá svůj vlastní pokoj, ale musela nocovat společně se Šustrem. Ten sice tvrdí, že dívka s ním bydlet nemusela, ale u soudu řekla, že jí Šustr řekl, že nebude zbytečně vyhazovat peníze za další pokoj. Dívka řekla, že vše bylo v pořádku, dokud si nešli lehnout.

„Když mne začal hladit po zádech, odtáhla jsem mu ruku a řekla, že nebudu podvádět přítele. Vypadalo to, že to pochopil, ale pak mi sáhl pod tričko a pod kalhotky a otočil mě na sebe, takže jsme měli tváře proti sobě. Vyskočila jsem z postele a dala mu jasně najevo, že s tím nesouhlasím," popsala onu noc dívka.

Šustr přiznal, že se dívky dotkl, ale k ničemu ji nenutil ani jí nijak neublížil. Naopak to podle něj byla ona, která se chovala vyzývavě, protože před ním chodila v kalhotkách. Navíc podle něj byla opilá, proto je také její výpověď nevěrohodná. Soudní znalci ale její věrohodnost nijak nezpochybnili.

Dívka se o incidentu svěřila po telefonu matce. Navíc událost z hotelového pokoje velmi negativně ovlivnila následnou plavbu po moři. Kromě vlastních rodinných problémů se rodina rekreantů musela ujmout i hostesky, protože si podle nich Šustr na dívce vybíjel svůj vztek.

Šustr měl vyhrožovat hostesce i zákazníkům

Podle svědectví jedné členky posádky měl Šustr na adresu dívky říct, že až bude noc a budou spát, tak si dívku vytáhne a nic z ní nezbude. „Dceři i té dívce jsem nařídila, ať si na noc vezmou do ruky pepřové spreje. Já sama jsem celou noc ležela s nožem v ruce a nezamhouřila oka. Sledovala jsem každý pohyb," popsala u soudu svědkyně.

Šustr ale argumentoval tím, že dívka neplnila to, co měla, navíc se chovala velmi arogantně a nedbala pokynů kapitána. Vztahy na lodi se vyhrotily, když se loď zmítala v bouři. V nejbližším přístavu pak z lodi všichni utekli a odcestovali zpět do vlasti.

Po příjezdu do Česka měl Šustr podle obžaloby vyhrožovat členům rodiny, kteří byli na jachtě, že jestli proti němu budou svědčit, zveřejní citlivé informace z jejich soukromí. Soud to posoudil jako zločin vydírání. Šustr tvrdil, že šlo o běžný rozhovor.

Obhajobě Šustra soud neuvěřil. Navíc v jeho případě nenašel žádné polehčující okolnosti. Postrádal lítost a nadhled nad jeho jednáním.

Soudkyně Tereza Jedličková mu vyčetla i to, že během soudního řízení dělal zbytečné obstrukce například tím, že během minulého hlavního líčení z ničeho nic změnil obhájce. Včera před vynesením rozsudku zase Šustr zaskočil soud tím, že jeho obhájce řekl, že s obžalovaným podali stížnost na podjatost soudu. Rozsudek ale nakonec stejně zazněl.

Zdeněk Šustr.Zdroj: Deník/archiv

Zdeněk Šustr má v rejstříku trestů záznam o čtyřech odsouzeních. V minulosti jej soud například odsoudil k podmínce a současně peněžitému trestu dvacet tisíc korun za neoprávněné podnikání a zpronevěru deseti tisíc korun z doby, kdy působil v občanském sdružení Námořní Yacht klub Jihlava.