V pondělí tak rozhodl Okresní soud v Jihlavě během veřejného zasedání, kdy soudce Zdeněk Chalupa stvrdil takzvanou dohodu o vině a trestu mezi obviněným a státním zástupcem Ivo Novákem.

Od září 2012, kdy je tento institut v platnosti, jde na jihlavském soudě teprve o druhý případ, kdy byl uplatněn. V prvním případě šlo o podílnictví na loupeži a obviněný se tehdy se žalobcem domluvil na dvouletém nepodmíněném trestu.

Indra se k činu přiznal a trest přijal s povděkem. Hned se také vzdal práva na odvolání. Dohoda o vině a trestu i rozsudek jsou tak pravomocné.

Radek Indra dostal výchovný trest obecně prospěšných prací, přestože už byl loni v lednu odsouzen za ohlášení bomby v telekomunikační společnosti v února 2013 a za nebezpečné vyhrožování lékařce, která měla mít podíl na zamítnutí jeho žádosti o vydání průkazu ZTP. Indra lékařce přes úřednici Okresní správy sociálního zabezpečení vyhrožoval, že jí odkrágluje rodinu.

Za ohlášení bomby tehdy dostal trest na dvanáct měsíců a za vyhrožování osm měsíců s podmínkou na tři roky. Posledním ohlášením bomby v psím útulku se dopustil přečinu šíření poplašné zprávy, navíc opakovaně a v podmínce.

„Není neobvyklé, že lidem, kteří něco spáchají v době podmíněného odsouzení, ukládáme obecně prospěšné práce,“ poznamenal soudce Chalupa.

Indrovi navíc hrozí další trest, protože bombu v psím útulku ohlásil v podmínce. Soud ho může poslat do vězení až na dvacet měsíců, nebo mu prodloužit zkušební dobu podmíněného odsouzení.

Indra nechtěl své chování nijak komentovat. Při odchodu z budovy soudu se ale dušoval, že už žádné další bomby ohlašovat nebude. Soudy mu pokaždé zabavily i mobilní telefony, z nichž své hrozby šířil. Kromě toho má být pod dohledem úředníků.

Obecně prospěšné práce si pravděpodobně odpracuje ve prospěch Obecního úřadu ve Velkém Beranově. „Půjde o pomocné a úklidové práce. V současné době jde hlavně o sečení trávya pak podle potřeby,“ naznačil starosta obce Jan Plevčík.