V prvním pololetí letošního roku vyšetřovali policisté v Kraji Vysočina už osm případů vražd nebo pokusů o vraždu, loni ve stejné době to byly jen dva případy.

Podle policejních statistik je letošní počet vražd za pololetí v kraji největší od roku 2009. „Celkem policisté dokumentují za šest měsíců 4 605 trestných činů, což je meziročně o 71 skutků méně," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. „Sedm vražd nebo pokusů o vraždu se nám už podařilo objasnit. Neobjasněný tak zatím zůstává pouze případ nalezeného mrtvého novorozence z dubna na Havlíčkobrodsku," sdělil náměstek krajského policejního ředitele Pavel Peňáz.

Objasněnost trestných činů za šest měsíců letošního roku dosáhla na Vysočině 46,95 procenta, meziročně o 2,6 procenta klesla. Snížil se počet loupeží, loupežných přepadení i úmyslných ublížení na zdraví. Naopak výraznější nárůst policisté zaznamenali u trestného činu porušování domovní svobody, a to o 39 procent. O téměř 26 procent se snížil počet mravnostních trestných činů. „Ze čtyřiceti letošních případů se nám jich podařilo objasnit šestnáct," uvedl Peňáz. Řada oznámení se však podle něj ukázala jako vymyšlená, takové osoby se pak samy vystavují trestnímu stíhání. Mírně se letos snížil počet majetkových trestných činů, zejména vloupání do rekreačních chalup a chat.

Zvýšil se naopak počet vloupání do bytů a rodinných domů. „Policisté zadokumentovali za pololetí 101 případů vloupání do rodinných domů. Meziročně je to o pět případů více, dvanáct případů se podařilo objasnit," uvedla mluvčí Čírtková. Z bytů nejčastěji mizí peníze, šperky, elektronika, obrazy a jiné starožitné věci. Z novostaveb si pachatelé odvážejí také různé domácí spotřebiče, které jejich majitelé ještě ani nezačali používat.

K mírnému poklesu trestné činnosti došlo v oblasti hospodářské trestné činnosti. Za šest měsíců kriminalisté vyšetřovali celkem 575 hospodářských trestných činů, což představuje o jedno procento méně než za stejné období loňského roku. Objasněnost se u tohoto druhu trestné činnosti pohybuje na 54 procentech, což je nárůst o dvanáct procent.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)