Poláček vjel s nákladním autem Iveco na přejezd, přestože měl na světelné signalizaci červenou. Rychlík jedoucí od Brna do Plzně už nestačil zabrzdit a auto smetl. Ve vlaku cestovalo zhruba dvacet lidí.

„Je zázrak, že se nikomu nic nestalo," řekl před soudem jihlavský státní zástupce Miroslav Novák. Zranění utrpěl pouze Poláček.

Podle žalobce se řidič dopustil přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. Soudce Vladimír Sova Poláčka potrestal ročním trestem s podmínkou na dva roky. Kromě toho dostal tříletý zákaz řízení.

Rozsudek zatím není pravomocný. Žalobce se odvolání vzdal, Poláček ale ještě případné odvolání zváží.

Řidič částečně vinu přiznal, ale vymlouval se na to, že neslyšel zvukovou signalizaci a u přejezdu byl zaparkovaný bagr, který mu bránil v pokračování jízdy přes přejezd.

„Jsem rád, že se nikomu nic nestalo. Byla to souhra špatných náhod a přejezd je nepřehledný," namítal u soudu Poláček.

Žalobce Novák, ale upozornil, že signalizační systém byl v naprostém pořádku. „Je v podstatě jedno, jestli signalizace fungovala či nikoli, protože obžalovaný by se i tak měl před vjetím na přejezd přesvědčit, zda je průjezd bezpečný," uvedl Novák.

Soudce zase poznamenal, že k naplnění skutkové podstaty přečinu obecného ohrožení v tomto případě stačí, pokud řidič na přejezd vjede, aniž by došlo ke střetu s vlakem.

Srážce nezabránil ani strojvedoucí vlaku. Jakmile spatřil na přejezdu překážku, ihned zatáhl za rychlobrzdu. „Stačil jsem se pouze sklonit pod pult. Pak už jen kolem létaly trosky. Když jsem se podíval před přední část vlaku, uviděl jsem torzo nákladního auta bez kabiny," popsal strojvedoucí.

Kabina odlétla několik desítek metrů daleko a kutálela se směrem k svědkovi, který nehodu viděl na vlastní oči.

„Šel jsem na nedalekou pilu, když jsem slyšel signalizační zařízení na přejezdu. Viděl jsem, jak na přejezd pomalu vjíždí nákladní auto a během dvou sekund do něj narazil vlak," vypověděl očitý svědek.

Ten šel k místu nehody a pomohl zraněnému řidiči z nákladního auta. Ve vlaku cestovala také zdravotní sestřička, která mu poskytla první pomoc ve spolupráci s dispečinkem na tísňové lince.

Zdeněk Poláček se především bránil tomu, aby mu soud zakázal řídit, protože tím přijde o práci. „O takovéto řidiče na našich silnicích nestojíme. Obžalovaný v tomto směru naprosto selhal," řekl soudce na adresu Poláčka.