Šestnáct a půl roku by si podle včerejšího rozsudku brněnského krajského soudu měl odsedět ve vězení s ostrahou pětapadesátiletý Jan Hlaváč za vraždu šedesátiletého prodavače v obchodě Chytrý kuřák v Jihlavě.
Hlaváč se po zadržení k vraždě přiznal, u soudu však otočil. Když prý do jihlavského obchodu s elektronickými cigaretami přišel, byl už prodavač mrtvý.
Tvrzení Jana Hlaváče označil soud v Brně za účelovou změnu výpovědi. Navíc musí zaplatit zdravotní pojišťovně a dceři zavražděného dohromady víc než půl milionu korun jako odškodné.
Bezvládné tělo prodavače našla v prodejně jeho kolegyně letos v březnu. Podle lékařky, která na místě tělo ohledávala, šlo o náhlé úmrtí bez cizího zavinění. Až pitva zjistila, že prodavače někdo zastřelil.
Útěk do Brna
Špatný úsudek lékaře nebylo to jediné, co kriminalistům hned od začátku zkomplikovalo práci. Bývalému vězeňskému dozorci Hlaváčovi se po činu podařilo skrývat devatenáct dnů, dokonce měnil i vzhled. Kriminalisté ho dopadli v Brně.
Do prodejny chodil pravidelně, v osudný den přišel dokonce několikrát kvůli objednanému zboží v hodnotě pěti tisíc korun. „Neměl jsem peníze, ale měl jsem pistoli, kterou jsem chtěl prodat. Bloumal jsem po Jihlavě a přemýšlel, jak to udělám. Pak mne napadlo zajít do prodejny s elektronickými cigaretami a nabídnout ji prodavači," vysvětloval u soudu Hlaváč.
Zboží si chtěl vzít i přesto, že neměl peníze. Po konfliktu s prodavačem vytáhl pistoli a střelil jej zezadu do lebky. „Viděl jsem, jak prodavači poklesla hlava," doznal tehdy policistům Hlaváč. Sebral objednané věci, do tašky vysypal peníze z kasy a z jihlavského autobusového nádraží odjel do Brna. Po cestě se zbavil pistole.
U soudu se však rozmyslel a předchozí přiznání odvolal s tvrzením, že ho k němu přinutili policisté. „Když jsem do obchodu přišel, byl už prodavač mrtvý. Seděl tak divně zkroucený na židli. Vzal jsem si objednané věci a peníze z kasy a odjel do Brna," tvrdil.
Soudce Aleš Novotný však jeho slova označil za nedůvěryhodná a předchozí tvrzení, že vystřelil v afektu při konfliktu, za nepravděpodobné. „Pokud by se někdo hádal s člověkem, který má u sebe zbraň, nikdy by se k němu neotočil zády," poukázal na fakt, že prodavače střelil do hlavy zezadu.
Novotný kladl důraz také na svědectví dcery zavražděného, která je zároveň majitelkou obchodu. „S otcem pravidelně komunikovala a vyprávěl jí o zajímavých momentech při prodeji, čímž nepochybně opakovaná návštěva a vyjednávání Hlaváče byla," vysvětlil soudce.
O tom, že byl Hlaváč na místě činu, dokazují mimo jiné také pachové stopy, svědci, samotná výpověď obžalovaného i kamerové záznamy. Obhájkyně však s jejich vyhodnocením nesouhlasí ani po vyslechnutí rozsudku.
Obhajoba: Přímé důkazy nejsou
„Proti klientovi není jediný přímý důkaz, že prodavače zastřelil," stála si i včera za svým. Státní zástupkyně v závěrečné řeči uvedla, že je o jeho vině přesvědčená, a navrhla Hlaváčovi trest v délce osmnácti let. Proti rozsudku se odvolávat nebude, bachař si s obhájkyní ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
Jan Hlaváč bydlel v Jihlavě asi dva roky. V minulosti pracoval jako dozorce, poté pro různé bezpečností agentury jako ostraha v obchodech. Podle kolegů měl docela úspěchy. Pobýval především na ubytovně a pendloval mezi prací, ubytovnou a hospodou. Jeho zálibou bylo kouření elektronických cigaret. Zhruba v polovině loňského roku se nepohodl se šéfy, a musel ve firmě skončit. Od té doby se potýkal s finančními problémy a rozprodával své věci z ubytovny. Podle znalkyně se ocitl na hranici bídy a byl z něj skoro bezdomovec.