Zakladatel dnes už zkrachovalé školy bojových umění pro bývalévězně v Havlíčkově Brodě a boxerského klubu v Jihlavě Zdenek Vidocque, dříve Zdeněk Večerka, má jít znovu do vězení. Pětapadesátiletý recidivista, který se nedávno vrátil z výkonu trestu, se bude muset zřejmě do vězení zase na dva roky vrátit. V pondělí o tom rozhodl Okresní soud v Jihlavě. „Hlavní líčení se konalo v nepřítomnosti obžalovaného, který sice poslal přes elektronickou poštu omluvu, že se nemůže k soudu dostavit, ale nijak to konkrétně nezdůvodnil,“ uvedl státní zástupce Jan Kadlec.

Zdenek Vidocque je známý tím, že se snaží využít všechny možné prostředky, aby každé hlavní líčení nějak zmařil či oddálil. „K soudu pravidelně chodil pouze, když byl ve výkonu trestu,“ podotkl státní zástupce.

I tento jeho přístup zapadá do jeho způsobu, jakým obhajuje své podvody a zpronevěry. Potencionální oběti nejprve zaujme svou výřečností, plány do budoucna a poté je využije.

„Jeden ze svědků o jeho přesvědčovacích schopnostech dokonce řekl, že by dokázal umluvit i skálu. Podle svědka by se další jeho trestné činnosti dalo zabránit pouze středověkým trestem – vyříznutím jazyka,“ dokreslil osobnost obžalovaného státní zástupce Jan Kadlec.

Vidocque byl před časem odsouzen soudem v Havlíčkově Brodě na osmnáct měsíců za zpronevěru posilovacího stroje. K tomuto trestu mu jihlavský soud v pondělí přidal ještě šest měsíců v souhrnném trestu za zpronevěru výherního hracího automatu v Jihlavě. Další samostatný trest na osmnáct měsíců dostal Zdenek Vidocque za to, že si do klubu v Jihlavě pronajal od firmy dva zásobníky na pitnou vodu. Jenže oba stroje nakonec zmizely neznámo kam. Podvodník se hájil tím, že mu stroje ztratili nájemci, kteří ho vystěhovali.

Podle nejnovějšího rozhodnutí soudu by tak Vidocque měl ve vězení strávit další dva roky, protože už si odseděl trest za zpronevěru posilovacího stroje.

Rozsudek zatím není pravomocný. Vidocque si může proti verdiktu podat odvolání ke Krajskému soudu v Brně.