Kriminalisté z jihlavského Toxi týmu za asistence zásahové jednotky v úterý kolem poledne vtrhli do rodinného domku v Rančířově na Jihlavsku. Při domovní prohlídce objevili kompletní varnu pervitinu a kolem osmdesáti gramů vyrobené tvrdé drogy za zhruba 120 tisíc korun. Na Jihlavsku je to letos druhá odhalená varna.

„Zadrželi jsme jednoho muže a dvě ženy. Kromě prohlídky rodinného domu jsme udělali domovní prohlídku v jednom jihlavském bytě a ve dvou osobních autech. V bytě jsme našli desítky tisíc korun v české i cizí měně," řekl Deníku šéf Toxi týmu Radim Novák.

Podle informací Deníku skončila v policejních poutech majitelka domu v Rančírově, třiašedesátiletá Danuše Dubová z Jihlavy, její syn Roman Duba a ještě další žena. Kriminalisté chystají jejich obvinění. Jestli budou z drogového deliktu obviněni všichni tři, nebylo ještě ve středu jasné.

Marná snaha o útěk

Policejní zátah v Rančířově neušel pozornosti místních lidí. Jeden ze svědků si všiml, že Roman Duba se během policejního zásahu snažil z domu utéct. Svědek Deníku popsal, že se Duba schoval za ráz dřeva na zahradě. Prozradilo ho ale křiklavě zbarvená mikina. Policisté potvrdili, že jednoho z podezřelých dopadli mimo dům.

Na místo zásahu musela přijet i rychlá záchranná služba, protože jedné ze zadržených žen se udělalo nevolno. Lékaři ji na místě prohlédli a ošetřili. Převoz do nemocnice podle lékařů nebyl potřeba.

Kriminalisté dům v Rančířově prohledávali celé odpoledne.

Místní lidé už delší dobu tušili, že se v domě vyrábějí drogy. Kromě podezřelého pohybu cizích lidí a aut si všimli i narkomanů, kteří si drogu aplikovali například na nedaleké autobusové zastávce.

Danuše Dubová neskončila v policejních poutech poprvé. Loni v listopadu byla pravomocně odsouzena k dvouleté podmínce za přechovávání asi půl kilogramu marihuany. Koncem října stane před soudem znovu. Podle obžaloby měla v loňském roce prodat patnáct až dvacet dávek pervitinu.

Letos v dubnu byl za výrobu pervitinu odsouzen i Roman Duba. Přiznal se k vyrobení 150 gramů drogy. Soudce Zdeněk Chalupa za to Dubu odsoudil k pětileté podmínce a pustil ho z vazby. Duba se u soudu dušoval, že už nikdy drogy vyrábět nebude. Údajně je používal pro svou potřebu, jako lék na problémy s erekcí.

Dubová v soudní síni jako doma

Kvůli drogám skončil loni za mřížemi také další syn Dubové Robert Duba. Drogy vyráběl ve Vyskytné nad Jihlavou. Spolu s ním tehdy kriminalisté zatkli dalších šest lidí, včetně jeho matky Danuše Dubové.

Během loňského i letošního roku Danuše Dubová přímo v soudní síni sledovala jako divák většinu soudních jednání, týkajících se drog. Reportérovi Deníku se svěřila, že ji zajímá, jak soudci rozhodují. Kromě toho měla možnost poznat většinu policistů z jihlavského Toxi týmu. Soudce se v několika kauzách rozhodl kriminalisty předvolat, protože obžalovaní se pokaždé hájili tím, že se k distribuci či výrobě drog přiznali pod nátlakem.