V ústavu zabezpečí detence nemusí končit jen brutální násilníci vrazi. Přesvědčila se o tom teprve devatenáctiletá dívka Žaneta Duongová, jejíž agresivitu nezvládal personál jihlavské psychiatrické nemocnice. Duogová se v zařízení ocitla po rozhodnutí soudu v Jindřichově Hradci kvůli nebezpečnému vyhrožování. Zhruba roční pobyt nebyl podle státního zástupce pro pacienty a personál nic příjemného.

„Prakticky po celou dobu se k ostatním chovala agresivně. Pravidelně měla spory kvůli penězům, cigaretám i jídlu, které od spolupacientů vyžadovala. Když se nedomohla svého, byla agresivní,“ poznamenal jihlavský státní zástupce Ivo Novák.

Zoo Jihlava.
Kraj bude nadále podporovat ZOO, Jihlava dává peníze divadlu

Duongovou nakonec žalobce poslal k soudu kvůli sedmi incidentům. Většinu z nich provázely rány pěstí, kopance, křik a vulgární nadávky. Duongová se nerozpakovala napadat ani viditelně slabé a handicapované pacienty, kteří se jen stěží mohli bránit její fyzické převaze. S Duongovou vysokou 167 centimetrů a vážící 120 kilogramů, měl co dělat i zkušený personál.

V listopadu 2018 například napadla pacienta s mozkovou dětskou obrnou a zhoršenou motorikou, do kterého strčila tak silně, že spadl na zem a uhodil se o radiátor do hlavy. Na jiné zase kvůli cigaretám či jídlu řvala, že je zmlátí jako psy, přitom třískala a mlátila dveřmi. V jednom případě se postavila i personálu.

„Stála proti nim v bojovém postoji a řvala na ně ať si na ni jdou, že je dá. Přitom mlátila do dveří tak silně, až je poškodila. Personálu nezbylo nic jiného, než ji dát uklidňující injekci,“ uvedl Novák.

Tragédii, ke které došlo přesně před 60 lety dnes připomínají pomníky v Moravských Budějovicích, Jihlavě a Třebíči.
Brutální výslechy a šibenice. Jihlava si připomněla odbojovou skupinu Veselého

Poslední útok v jihlavském zařízení se odehrál loni v září, kdy opět pěstmi napadala slabší klientku. Po těchto incidentech putovala agresivní dívky do zabezpečovací detence v Brně, kde je dodnes.

Ve středu 17. června byla Okresním soudem v Jihlavě za násilnosti v léčebně odsouzena k trestu na osmnáct měsíců s podmínkou na čtyři roky. Žalobce i Duongová se odvlání vzdali. Rozsudek přesto není pravomocný, protože se k němu musí ještě vyjádřit opatrovník Duongové.

Ivo Novák sice navrhoval nepodmíněný trest, ale soudce Vladimír Sova řekl, že to není zatím potřeba, protože je v detenčním ústavu a společnost je před ní dostatečně chráněna. Že by se Duongová v nejbližší době z detence dostala, není příliš pravděpodobné, protože podle vyjádření tamních lékařů, se i v tomto zařízení chová agresivně.