„Od začátku roku evidujeme už sto čtyřicet sedm takových případů,“ uvedla jihlavská mluvčí republikové policie Jana Kroutilová.
Zloději těmito krádežemi způsobili letos svým obětem škodu, která se šplhá k půlmilionové hranici. „Přesněji je to čtyři sta dvacet jedna tisíc korun,“ podotkla policistka.

Podle ní však toto číslo nemusí být konečné. „Někteří lidé totiž své okradení policistům vůbec neoznámí. Důvodem může být to, že poškozený neměl v odcizené tašce nic cenného či žádnou větší finanční hotovost a přijde mu zbytečné nám to hlásit,“ vysvětlila Jana Kroutilová.

Skupiny pachatelů

Jak doplnila, krádeže peněženek či kabelek jsou dlouhodobým problémem v celém jihlavském okrese. „Lidé kvůli zlodějům přicházejí nejen o finanční hotovost, ale i osobní doklady či platební karty, které většina poškozených nosí ve svých peněženkách. A není výjimkou, že u nich mají i PIN kódy,“ řekla Deníku jihlavská policejní mluvčí.

V takovém případě pak zloděj dokáže ve velmi krátkém čase vybrat a ukrást až desetitisícové částky. „Tyto případy se pak bohužel těžko objasňují. Pachatelé jsou totiž dobře organizovaní a jedná se mnohdy o celé skupiny. Zloděj, který peněženku odcizí, ji v okamžiku předá spolupachateli, a tak je prakticky nemožné lapku přistihnout při činu,“ uvedla Jana Kroutilová.

Lapkové si navíc volí prostředí, které jim poskytuje anonymitu a možnost rychlého útěku. „Mezi typická riziková místa patří hromadná doprava, obchodní domy nebo čekárny v nemocnicích. Příležitosti ovšem pachatelé využijí téměř kdekoli,“ doplnila dále Kroutilová.

Oběťmi zlodějů jsou podle strážců zákona nejčastěji ženy. „Všem proto radíme, aby pachatelům krádeže neusnadňovali. Nikde si kabelku ani peněženku neodkládejte, mějte ji vždy při sobě. Zloděj ji totiž zvládne odcizit během okamžiku,“ varovala Jana Kroutilová.

Přišla o peněženku

Vyprávět by o tom mohla Tereza Kadlecová z Jihlavy. „Před sedmi lety mi zloděj v trolejbusu v Pardubicích ukradl z tašky, kterou jsem měla zavěšenou přes rameno, peněženku. Bylo v ní asi pět set korun, občanský průkaz a kartička pojišťovny. Zjistila jsem to, když jsem přijela na internát. Ještě si vzpomínám, jak jsem si z ní na zastávce vyndávala lístek. Bohužel jsem si pak kabelku nezapnula a zloděj toho využil. Policii jsem to ale nehlásila, škoda nebyla nijak vysoká,“ uvedla s tím, že od té doby si na své věci dává větší pozor. „Kabelku mám vždy na očích a nikdy ji nezapomenu zapnout,“ dodala mladá žena.

Ze sto čtyřiceti sedmi letos evidovaných případů je sto dva kvalifikováno jako trestný čin neoprávněné držení platební karty či krádež. Za oba hrozí pachatelům dvouletý pobyt za mřížemi.

Zbylých čtyřicet pět případů je vedeno jako přestupek proti majektu, za který je ukládána pokuta až patnáct tisíc korun.

Jihlavští policisté řeší podle jejich mluvčí Jany Kroutilové nejčastěji krádeže peněženek uložených v kabelkách. Z toho vyplývá, že nejvíce obětí zlodějů je mezi ženami. „Klasickou situací, při níž je žena okradena, je nakupování,“ uvedla Jana Kroutilová.
Jak ale dodala, existuje způsob, jak se před lapky chránit. „V žádném případě kabelku neodkládejte. Nezavěšujte ji například na nákupní vozík. Bezpečné místo je totiž pouze ve vaší blízkosti. Tašku mějte vždy na očích,“ poradila policistka.

Pozor na batohy

Důležité je podle ní také to, aby si ženy nenechávaly kabelku otevřenou. „Do tašek, které není možné uzavřít, si cenné věci raději nedávejte. Skutečným rizikem a lehkomyslností je mít v takové tašce položenou peněženku hned navrchu, na ostatních věcech,“ uvedla.

Další situace, které zloději často využívají, je zkoušení oblečení v kabinkách. „Kabelku si tam žena odloží na podlahu a při převlékání jí nevěnuje pozornost. V mnoha případech si žena tašku dokonce ponechá v prostoru prodejny a do kabinky odejde pouze s oblečením ke zkoušení. Krádež je pak otázkou okamžiku,“ řekla Jana Kroutilová.

Pachateli jde podle mužů zákona především o krádež finanční hotovosti, a tudíž je jeho cílem již zmiňovaná peněženka. „Nedávejte si do ní proto osobní a jiné doklady, jako jsou například platební karty. Znamená to určité nepohodlí, ale zloděj vás o ně pak nepřipraví,“ podotkla policistka.

Krádeže se ovšem nevyhýbají ani studentům a dětem. „Tato skupina usnadňuje zlodějům jejich činnost tím, že mají peněženky uložené v batozích na zádech. Takové zavazadlo je pro pachatele hračkou, protože poškozený vůbec nepostřehne, že mu ho zloděj prohledává,“ upozornila Jana Kroutilová.

Dalšími nejčastějšími místy krádeží jsou také restaurace a bary. Lidé si peněženku nechají například v bundě a tu odloží většinou na opěradlo židle. A právě na takovou příležitost zloděj čeká.

Krádeže v číslech: Policisté od začátku letošního roku k 28. červenci šetřili v Jihlavě 147 případů odcizení kabelky či peněženky. Znamená to, že každé tři dny jsou v průměru dvě osoby okradeny o svoji tašku, 32 lidí o své věci přišlo v obchodních domech nebo v prodejnách.
Ze 147 případů je 102 kvalifikováno jako trestný čin neoprávněné držení platební karty nebo krádež, 45 je bráno jako přestupek proti majetku. Od 1. ledna do 31. května způsobili zloději obětem škodu ve výši 421 000 korun. Zdroj: Policie ČR Jihlava