Až šest let vězení hrozí Filipu Franzovi z Jihlavy, Martinu Ben Mohammedovi a Aleně Veselé za zločin poškození obecně prospěšného zařízení. Tato trojice ukradla sto padesát metrů dlouhý telekomunikační kabel na železniční trati mezi stanicemi Luka nad Jihlavou a Bítovčice na Jihlavsku, čímž vyřadila z provozu spojení výpravčích na několika stanicích. Krádeží chtěla získat měď a tu pak zpeněžit.

Krást měď se zloději vypravili 18. února před třetí hodinou v noci. „V důsledku odcizení drážního kabelu se stalo traťové mezistaniční spojení nefunkční, výpravčí nemohli komunikovat se strojvedoucími, zároveň bylo přerušeno datové a telefonní spojení na trati Luka nad Jihlavou, Okříšky a Třebíč," upozornil státní zástupce Kamil Špelda.

Soud s trojicí obžalovaných začal ve středu před Okresním soudem v Jihlavě. Franz a Mohammed byli přivedeni z výkonu trestu, kde si odpykávají dohromady jednapadesát měsíců vězení za předchozí krádeže. Veselá nebyla dosud trestána, a je souzena na svobodě.

Všichni tři obžalovaní se rozhodli, že budou před soudem vypovídat. První byl slyšen Filip Franz, který se ke krádeži kabelu přiznal. Přestože při prvotní výpovědi na policii řekl, že mu Mohammed a Veselá při krádeži pomáhali, výpověď později změnil a i u středečního soudu řekl, že kabel odstřihl sám.

Moc si to nepamatuji. Byl jsem pod vlivem drog i alkoholu," řekl třiatřicetiletý Franz, který bere drogy od patnácti let. Nikdy nepracoval a většinou dostával od státu podporu. Naposledy to bylo 3 100 korun.

„Denně jsem za pervitin utratil asi tisíc až patnáct set korun," uvedl před soudem a dodal, že ho živila matka. Franz má v rejstříku trestů od roku 1997 sedmnáct záznamů.

Martin Ben Mohammed narozený v Brně vyrůstal v diagnostickém ústavu pro mládež. Franz mu pomáhal, když byl na útěku. Mohammed měl na oplátku Franzovi pomáhat s opalováním ukradeného železničního kabelu. Policie je tehdy dopadla při činu. Osmadvacetiletý Mohammed má od roku 2002 celkem osmnáct záznamů v rejstříku trestů. Drogy bere už patnáct let, nikdy se dobrovolně neléčil.

Pětadvacetiletá Alena alias Alice Veselá s krádeží ani následným zpracováním kabelu na měď neměla podle svých slov nic společného.

„Šla jsem s nimi jen na procházku. Pak jsem na ně čekala. Nevěděla jsem, co tam dělají, zase tak dlouho jsem je neznala," řekla soudu Veselá. Jedna z přísedících tříčlenného senátu se pozastavila nad tím, jestli je podle Veselé normální chodit ve dvě ráno na procházku k železniční trati.

„Kdybych věděla, co tam budou dělat, tak bych tam nikdy nešla. Je mi to líto," odpověděla Veselá.

Soudkyně Dagmar Trnková Koutníková musela hlavní líčení odročit až na září kvůli svědkovi, který k soudu ve středu nepřišel.