V Markvarticích na Jihlavsku si před pár lety koupili zánovní traktor Zetor 7245 za zhruba tři sta tisíc korun od vinařů z Moravy. Pro obec s ročním rozpočtem dva a půl milionu korun to nebyla malá investice.

„Měli jsme z něj radost, byl v perfektním stavu a měl náhon na přední kola. Garážovali jsme ho v objektu zemědělského družstva," přiblížil starosta Markvartic Josef Nedvěd. Jenže letos na čarodějnice traktor zmizel. Zloději přestřihli visací zámek od garáže a se strojem odjeli. Vzali si s sebou i nějaké nářadí.

„Slyšel jsem, že ty zloděje dopadli, ale co se stalo s traktorem, nikdo neví. Je klidně možné, že skončil někde v zahraničí. Evidentně šli jen po traktorech, protože valník za sto padesát tisíc odpojili. Nový traktor si jen těžko budeme moci dovolit," poznamenal Josef Nedvěd.

Zloděje kriminalisté skutečně dopadli. Minulý pátek skončila ve vazbě čtyřčlenná skupina, která na Vysočině ukradla nejméně šest traktorů, dvě dodávky a jednu klec i s plynovými lahvemi. Na zlodějské výpravy vyjížděli ze samoty v Přísečně na Havlíčkobrodsku, kde bydleli v karavanech. Deník o případu podrobně informoval již také v sobotním vydání.

Na případu pracují detektivové z Havlíčkova Brodu. Prověřují, zda tři muži a jedna žena nemají na svědomí krádež ještě dalších nejméně pěti traktorů. Všichni byli obviněni ze zločinného spolčení a hrozí jim vysoké tresty od šesti let a čtyř měsíců do deseti let a osmi měsíců.

Krádež traktoru v Markvarticích nepřipravila místní pouze o kvalitní techniku, ale i o pocit bezpečí. „Něco podobného se u nás dlouho nestalo. Lidé na něco takového nebyli zvyklí. Běžně nechávali i odemčené domy, ale nyní si uvědomili, že budou muset zamykat," řekl Nedvěd a upozornil, že největším problémem ve vsi je stále častější výskyt cizích lidí.

Vinou zlodějů přišli o traktor i v Okrouhlici na Havlíčkobrodsku. Přestřihli zámek na kovové bráně a odvezli si Zetor 7745 i s návěsem. „Když odjížděli, tak vyvrátili bránu a ohnuli sloupek. Traktor se dosud nenašel. Údajně měli nějakého kupce na Kolínsku," řekl starosta Okrouhlice Vladimír Šimek.

Už jim byli na stopě

Další dva traktory podle policie skupina ukradla zemědělskému družstvu v Habrech. Jeden zmizel ze střediska v Kysíblu a druhý v Rybníčku. Předseda družstva řekl Deníku, že traktor ukradený v Rybníčku policie našla. „Už nám ho i vrátili. Ten druhý se zatím nenašel," potvrdil předseda Vlastimil Vondra. Kriminalisté traktor objevili v Přísečně, kde se gang schovával a ukradený traktor tam používal pro vlastní potřebu.

Zkušenost se zloději má také Statek Doubravka u Chotěboře. Tovární Zetor 6245 jim zloději ukradli v polovině května. „Máme informaci, že policie traktor zajistila, a čekáme, až dostaneme informaci, abychom si pro něj dojeli," řekl Petr Kubát ze statku. Kriminalisté měli v tomto případě kliku. Na ukradený traktor narazili při běžné silniční kontrole v Humpolci, kde zastavili řidiče, který traktor převážel na podvalníku. Podle Kubáta je traktor v pořádku, pouze ve spínací skříňce je zapíchnutý šroubovák. I tato okolnost policisty při kontrole upozornila, že vše není v pořádku.

Poslední krádež gang zorganizoval v noci 11. června. Tehdy si vyhlédli Zetor 6945 ve Vilémově na Havlíčkobrodsku, což je přibližně pět kilometrů od úkrytu gangu v Přísečně. Krádež se jim ale nepovedla. Sotva ujeli pár desítek metrů, museli traktor odstavit. „Došla jim totiž nafta," řekl Deníku majitel traktoru Bohumil Vavruška z Vilémova.

Kriminalisté už ale tou dobou museli gang sledovat, protože tentýž den ráno všechny pozatýkala zásahová jednotka. Druhý den 12. června byli obviněni a o den později skončili ve vazbě. Většina z nich už byla soudně trestána převážně za majetkovou trestnou činnost.

Podle státního zástupce Lukáše Vodičky z Havlíčkova Brodu fungoval gang jako organizovaná skupina. Každý člen měl jasně dané úkoly. Krádeže traktorů v Okrouhlici, Habrech Kysíblu, Markvarticích a na Statku Doubravka měly stejný průběh. Tři zloději ukradli vytipovaný traktor a čtvrtý člen, který měl odtahovou firmu, stroj odvezl autem uzpůsobeným k přepravě těžké techniky.