Policistům se podařilo pospojovat krádeže z různých míst a minulý týden se zlodějům dostali na stopu. Oba podezřelé muže našli v noci v Jihlavě v ulici Okružní. „Jeden z nich se postaral ještě o dramatický závěr. Nejdříve se muž snažil ujet na elektrokoloběžce, tu následně odstavil a ve svém pokusu zmizet pokračoval ještě útěkem. Přesto policisté muže dopadli a zadrželi,“ popsala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Soud, právo, zákon, justice, ilustrační foto
Soudy přitvrzují. Za bezohlednou jízdu jde viník nehody u Hodic do vězení

Dvaatřicetiletý muž je obviněný z šesti krádeží. Ze čtyř v Jihlavě, jedné na Havlíčkobrodsku a jedné na Jindřichohradecku. V Jihlavě se vloupal do garáží v ulicích Na Vyhlídce a Havlíčkova, majitele připravil o nářadí, rybářské pruty a další věci. V jednom případě způsobil škodu za sto třicet tisíc korun. „Na konci června se vloupal do restaurace, odkud si odnesl trezorek s penězi a tabákové výrobky. Dále se v Jihlavě dopustil ještě krádeže v obchodním domě,“ doplnila mluvčí.

V květnu se na Jindřichohradecku vloupal do garáže a ukradl věci za více než sto padesát tisíc korun. Mimo jiné si odvezl motocykl, který následně policisté vypátrali na Jihlavsku. V polovině července se společně se svým komplicem vloupal do rodinného domu ve Svatém Kříži, kde ukradl nářadí. Značnou část ukradených věcí kriminalisté vypátrali a můžou se tak vrátit zpět jejich majitelům.

Zloděj byl v podmínce

Obviněný byl v minulosti již opakovaně odsouzen za různorodou trestnou činnost, včetně násilné a drogové. Odpykal si i nepodmíněný trest odnětí svobody. Z věznice byl propuštěn vloni na podzim a až do roku 2026 je ve zkušební době podmíněného propuštění. „Zadržený muž byl obviněn ze spáchání pokračujícího přečinu krádeže, přičemž činem byla způsobena větší škoda,“ řekl zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality Josef Dufek. Za trestnou činnost může být potrestán až pětiletý pobyt za mřížemi.

Dům v ulici U Hřbitova v Jihlavě, kde k hrůznému činu došlo.
Smrt pětiměsíčního chlapečka v Jihlavě má mít na svědomí jeho babička

Druhý zadržen je obviněn ze spáchání trestného činu krádeže spáchané ve spolupachatelství, stíhán je na svobodě. Také on byl v minulosti již opakovaně soudně trestán, zejména za majetkovou trestnou činnost. Hrozí mu tříletý trest odnětí svobody.