Nesourodou skupinu tvořil dvaapadesátiletý muž, další dva muži ve věku dvaadvacet a pětatřicet let let, čtyřiadvacetiletá žena a osmnáctiletý mladík. „Každý člen skupiny měl svoji přesnou roli," uvedl vedoucí havlíčkobrodského oddělení obecné kriminality František Šteidl.

Výprava, na kterou pětice později doplatila, začala přesně před týdnem. Nejstarší muž si vypůjčil auto a všichni se vydali do Duban na Pardubicko. „V místním zahradnictví se ztratilo šest tisíc korun," popsala policejní mluvčí Dana Čírtková. „Dva muži zůstali hlídat na parkovišti a tři zbývající vešli do prodejny zahradnictví. Dva pachatelé poté odlákali pozornost prodavačky mimo prostory prodejny, kde je umístěna pokladna, aby poslední z pětice této situace mohl využít a z pokladny odcizil peníze.

Z Pardubicka se zloději vydali na Vysočinu. Po poledni zastavili v areálu zemědělského družstva v Dolní Lhotce. „Zde si pachatelé opět podle stejného scénáře rozdělují své role – někteří hlídají u auta, další prohlížejí okolí. Nejmladší z pětice vniká do zaparkované a odemčené Škody Fabia," popsala mluvčí Čírtková s tím, že v autě zloděj nic nenašel ani nepoškodil.

Úspěšnější už byl ale v dalším taktéž odemčeném autě, kde našel peněženku s více než jedenácti tisícovkami. „Po této krádeži z místa okamžitě odjeli," uvedla mluvčí Čírtková.

Přivolaní policisté získali od svědků a z bezpečnostních kamer přesný popis zlodějů i jejich auta a vyhlásili pátrací akci. „Jedna pak spatřila podezřelé auto na silnici první třídy směru na Čáslav. Když se za ním vozidlem policisté vydali, začalo auto hlídce ujíždět a ztratilo se jí z dohledu. Po několika desítkách minut ale policisté získali důležitou informaci, že je podezřelé vozidlo je odstaveno na poli nedaleko Golčova Jeníkova," doplnila policejní mluvčí.

Na místo vyjely všechny dostupné policejní hlídky, pětici zlodějů našli policisté na silnici druhé třídy u odbočky na Římovice. „Pachatelé si na místo zavolali taxi s cílem co nejrychleji odjet. To se jim ale nepodařilo. Při jejich zadržení museli policisté použít donucovací prostředky, hmaty a chvaty, a dokonce museli pohrozit namířenou střelnou zbraní," doplnila mluvčí.

Tři členové gangu jsou stíhání na svobodě, dvaadvacetilletého a petatřicetiletého muže poslal havlíčkobrodský okresní soud do vazby a v neděli byli eskortování do věznice v Hradci Králové. „Všichni zadržení mají bohatou trestní minulost. Dva z pětice mají až tři desítky záznamů převážně za majetkovou trestnou činnost," upřesnila Čírtková.

Vyšetřovatel zahájil trestní stíhání všech pěti zadržených. V případě prokázání viny jim hrozí až osm let ve vězení. „Nelze vyloučit, že trestní stíhání pachatelů bude ještě rozšířeno o další skutky, které může mít pětice pachatelů na svědomí," doplnila mluvčí.