Předchozí
1 z 5
Další

Čas na muziku se musí najít vždy

FOTO 1 Hudba byla už od malička mým koníčkem, začal jsem s ní v pěti, v šesti letech. Několik let jsem se učil hrát na Základní umělecké škole v Polné. Na toto období dodnes moc rád vzpomínám a z této průpravy čerpám dodnes. O klavíru, který není tak populární jako kytara, si hodně lidí myslí, že je to vážný nástroj, ale není to tak úplně pravda.

FOTO 1Zdroj: archiv Josefa Kultána

FOTO 2 Od patnácti let hraji v kapelách. Převážně na klávesy, ale někdy vezmu do ruky i kytaru anebo zpívám. To už je pomalu dvacet let aktivní hudební činnosti. Začínal jsem ve formacích, které fungovaly rok, maximálně dva. Neměli jsme tolik zkušeností a tyto kapely tedy neměly dlouhého trvání. Pak ale přišly kapely, s nimiž to už bylo lepší. Například Ametist (i je správně!) nebo známý Major Major.

FOTO 2Zdroj: archiv Josefa Kultána

FOTO 3 Nakonec přišel nápad založit si kapelu, která bude hrát vlastní tvorbu. Takže jsem dal do kupy metalovou kapelu The X. V roce 2016 jsme měli celkem slušně našlápnuto. Podařilo se nám dostat do finále největší metalové soutěže v republice, mezi deset nejlepších. Bohužel nebyla vůle věnovat se hraní naplno a my zůstali lokální kapelou.

FOTO 3Zdroj: archiv Josefa Kultána

FOTO 4 Nakonec se z The X vytvořila formace Withface. A zaměřili jsme se na převzaté věci z osmdesátek. Hrajeme známé hity od Led Zeppelin, Deep Purple, Toto, Pink Floyd nebo Bostonu, což je pro posluchače schůdnější. Já sám jsem vyrostl na kapelách Helloween nebo Metallica, postupně jsem vyměkl a teď poslouchám spíše alternativní rock. V současné době sháníme zpěváka, protože ten poslední byl velmi vytíženy. Vzhledem k našemu repertoáru to není úplně jednoduché.

FOTO 4Zdroj: archiv Josefa Kultána

FOTO 5 Hrajeme hlavně proto, že nás to všechny moc baví, koncertujeme několikrát do roka. Zakládáme si na tom, abychom hráli tak, jak se to hrát má, aby to za něco stálo. Pokud naše vystoupení baví i posluchače, je to samozřejmě ještě o něco lepší. Stále rádi skládáme vlastní tvorbu, spíše jde o instrumentálky a nejrůznější experimentování, kde je hodně slyšet právě klavír a méně už kytara. Hudba je sice časově náročný koníček, ale s rodinným životem se skloubit dá. Čas na muziku se prostě musí najít vždy.

FOTO 5Zdroj: archiv Josefa Kultána